Растежът на българската икономика продължи да се забавя (инфографика)
България остава в топ 5 по растеж в Европейския съюз, но той се забавя значително спрямо година по-рано
Брутният вътрешен продукт на България през второто тримесечие на 2023 г. се е увеличил с 1.8% спрямо същия период на миналата година. Това показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ), които сочат още, че българската икономика през пролетта е нараснала средно с 0.4% спрямо последното тримесечие на миналата година.
Скромният ръст от под 2% е вследствие на отслабването на големите търговски партньори на България, които вече изпитват затруднения заради вдигането на лихвените проценти. Това отчасти вече се отразява и на българския износ.
През пролетта България все още се управляваше от служебно правителство и едва в началото на юни, след 310 дни управление на президента Румен Радев, политическата криза поне привидно се разреши. В края на второто тримесечие, със седем месеца закъснение, бе приет и бюджетът на държавата, който е разчетен при 1.8% икономически ръст за цялата година. Още при обсъждането му в парламента обаче бяха изразени съмнения, че е твърде оптимистичен.
Растежът на българската икономика през периода април – юни е значително под стойностите за същото тримесечие на 2022 г., което бе едно от най-силните от 2008 г. насам с ръст от 4.8% в експресната оценка и коригиран до 4.5%.
Данните показват, че ръстът на БВП на България се е забавил минимално спрямо първите три зимни месеца от годината, когато БВП нарасна само с 2.1% спрямо съпоставимия период на миналата година.
Експресните оценки са най-ранната картина за състоянието на българската икономика през пролетта. Справка на Economic.bg показва, че годишният ръст през първите три месеца на новата година е най-слабият от края на 2014 г. – периодът, който се характеризира с фалита на Корпоративна търговска банка и политически сътресения.
Според данните на статистиката крайното потребление – на правителството и на домакинствата в България – расте с 1.3% на годишна база, което е значително забавяне спрямо миналата година, когато ръстовете бяха между 4 и 5%. Дали това се дължи предимно на свиване на потреблението на домакинствата или на харчовете на правителство предстои статистиката да посочи с първата си ревизия на данните следващия месец.
Бруто образуването на капитал – или инвестициите в България – се увеличава с 3.4%, а износът на стоки надхвърля вноса при спад от -0.8% спрямо спад от 6.7%.
Ревизия
С новите си данни Националния статистически институт коригира в посока надолу и данните си за предходното тримесечие. Според експресните оценки ръстът през първите три месеца на годината бе 2%, а впоследствие бе коригиран на 2.3%. Сега националната статистическа служба отново го ревизира до 2.1%.
Ревизирани надолу с по 0.1 пункта са и данните за предишните две тримесечия – съответно от 2.2 на 2.1% за последното за 2022 г. и от 3.2 на 3.1% за лятото на миналата година.
В Европа
Европейските данни от Евростат показаха, че въпреки забавянето на развитието на икономиката, България се намира сред горната половина на ниво Европейския съюз по ръст на БВП. По-висок ръст от България се отчита само в шепа страни – Португалия, Румъния, Кипър и Ирландия.
Свиване на икономиката се наблюдава вече в повече страни. За някои като Гърция и Хърватия все още няма данни.