Разочароващи данни за новите работни места в САЩ
Заплатите през май са нараснали по-малко от предходния месец, показва федералната статистика
~ 2 мин.
Растежът на работните места в САЩ се е забавил рязко през май, а заплатите са нараснали по-малко от очакваното, пише Reuters. Това според анализатори означава, че загубата на инерция в икономическата активност вече се пренася и на пазара на труда. Всичко това може да принуди Федералния резерв да преобърне политиката си и вместо да продължи с повишаването на основните лихви, да премине към понижаване още през тази година.
Охлаждането, което федералната статистика отчита при работните места, дори все още не отчита ескалацията на търговския спор между САЩ и двата основни търговски партньора – Китай и Мексико, което дава основание да се мисли, че нещата може да се влошат в следващите месеци. Икономистите предупредиха, че търговските битки могат да подкопаят американската икономика, която през следващия месец мисли да отпразнува 10-те си пълни последователни години на икономически растеж – най-дългият положителен период в историята на страната.
В началото на май президентът Доналд Тръмп активира заканата си и обложи с 20-процентни мита китайски стоки за 200 млрд. долара. Това доведе до ответен удар от страна на Пекин.
Миналата седмица пък Тръмп заяви, че ще наложи високи тарифа върху всички вносни стоки от Мексико, опитвайки се да принуди южната си съседка да предприеме действия срещу нелегалната миграция. Двете страни ще преговарят до 10 юни.
Статистиката на Министерството на труда показва, че през май щатската икономика е създала 75 000 работни места. Числото обаче е значително под очакваните от анализаторите на Reuters 185 000 новосъздадени работни места.
В същото време месечният ръст на заплатите остава умерен през май, като средната почасова ставка нараства с 0.2%. Годишното увеличение обаче е едва 3.1% и е под резултата от април.
По-слабото нарастване на заплатите, ако се запази така и по-нататък, може да хвърли съмнения върху оптимизма на Фед, че инфлацията ще се върне към целта от 2%.