Реалността разтресе пазарите – акциите се сринаха до 2-годишно дъно
Лихвите скачат и политиците нямат намерение скоро да ги връщат обратно надолу
Акциите достигнаха двегодишно дъно в петък, а облигациите вървят към големи седмични загуби. Перспективата лихвените проценти в САЩ да продължат да се покачват и то с по-бързи темпове от очакваното разтърси инвеститорите. Междувременно покачващият се долар накара валутните пазари да се смутят след намесата на Япония, пише Reuters.
Лихвените проценти се повишиха рязко тази седмица в Съединените щати, Великобритания, Швеция, Швейцария, Норвегия и други места. Началото на серията от разпродажби обаче е свързано със сигналите, че Федералният резерв ще държи лихвите постоянно високи в САЩ поне до 2023 г.
Индексът на световните акции на MSCI достигна най-ниското си ниво от средата на 2020 г. в петък, след като се понижи с около 12% през месеца, откакто председателят на Фед Джеръм Пауъл даде ясно да се разбере, че овладяването на инфлацията ще боли.
Фючърсите на S&P 500 се бориха да се стабилизират в азиатската сесия и паднаха с 0.1%, докато европейските останаха без промяна. Индексът на MSCI за азиатски акции извън Япония падна с 1%. Освен ако не отскочи, той е напът да отбележи най-лошия си месец от март 2020 г.
„Това е реалност“, каза Шон Тейлър, главен инвестиционен директор за Азиатско-тихоокеанския регион в DWS в Хонконг. Той отбелязва, че досега пазарът е функционирал с вярата, че лихвените проценти ще падат, но тази перспектива се преобърна.
И пазарът на акции сега се приспособява към това.“
Пазарите на облигации и валути също не са закотвени, като последното повишаване на лихвените проценти в САЩ удължава ралито на долара, което започва да причинява известен дискомфорт на търговските партньори.
Еврото и йената паднаха до 20-годишно дъно в четвъртък, докато японските власти не навлязоха на пазара за първи път от 1998 г., за да купят йена и да спрат дългото й понижение. В резултат на това тя се повиши до 142.20 за долар и се насочва към най-добрата си седмица от повече от месец, въпреки че анализаторите казват, че тази глътка въздух вероятно ще е краткотрайна.
Еврото остана при 0.9825 за долар, малко над дъното си от $0.9807.
Австралийският и новозеландският долар се движеха близо до най-ниските си нива от средата на 2020 г., стерлингът остана до най-ниското си ниво от почти четири десетилетия, а при 7.1028 за долар китайският юан е на разстояние от рекордно ниско ниво.
Волатилността е в ход
Пазарите на облигации се стиват, тъй като както инвеститорите, така и политиците умуват доколко краткосрочните лихвени проценти трябва да се повишат, за да овладеят неконтролируемата инфлация по света.
Великобритания е пример за това. В четвъртък разделената централна банка на Англия повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта (bps). С това тя разочарова търговците на валута, като същевременно обеща продажби на облигации и по-нататъшни повишения, които заедно с фискалните политики попречи на ръста на кривата.
Доходността на двугодишните позлатени ценни книжа е нараснала с близо 50 базисни пункта през последните дни, напът към най-лошата седмица от 13 години.
По-късно в петък новият министър на финансите Куаси Квартенг ще обяви фискален план, който вероятно ще е инфлационен.
Държавните облигации не се търгуваха в Азия поради официален празник в Япония, но по-дългосрочните емисии бяха ударени за една нощ, изпращайки 10-годишната доходност нагоре с около 20 базисни точки до 3.71%.
На стоковите пазари петролът бе напът към малка седмична загуба, тъй като повишаването на лихвените проценти задълбочи опасенията за търсенето. Фючърсите на суровия петрол Brent се движеха при 90.07 долара за барел в Азия в петък.
Златото, което не носи приходи, пострада, тъй като доходността в САЩ се повиши и остана без промяна на 1669 долара за унция.
Биткойн също бе ударен на фона на бягството от рискови активи и се задържа на 19 423 долара.