Реалното равенство между половете все още е далеч
Според анализатори домашната работа трябва да се поделя поравно между мъжете и жените
Пълноценното участие на жените в областта на заетостта ще увеличи размера на световната икономика с 20% до 2025 г., сочат данните на анализатори от консултантската компания McKinsey. По-реалистичният сценарий не е премахването, а постепенното намаляване на съществуващите различия между половете. Инвестициите в образованието на жените и създаването на работни места за тях във високопроизводителни сектори ще увеличи глобалния БВП до 2025 г. с 8%.
Жените съставляват половината от населението в трудоспособна възраст в света, но на тях се падат само 37% от БВП. След анализа на 95-те страни, които произвеждат 97% от световния БВП, McKinsey стигат до заключението, че реалното равенство между половете в света все още е далеч. То липсва в много региони: в Индия, Близкия изток и Южна Азия. Жените там участват в създаването на около 20% от БВП, в Северна Америка този показател е 40%, предава Комерсант.
В доклада се отчита, че неравенството произтича от факта, че жените са по-малко активни на пазара на труда и по-често работят на непълно работно време. Поради тези причини в сравнение с мъжете, те са заети в сектори с ниска производителност на икономиката - например в селското стопанство.
В допълнение, жените изпълняват 75% от неплатения труд - грижи за деца и възрастни хора, чистене, готвене. Според анализаторите части от тази домашна работа трябва да се поделя поравно между мъжете и жените. Цената на такава работа те оценяват на 10 трилиона долара годишно - около 13% от световния БВП.
Според изследователите, ако се промени ситуацията са възможни два сценария. Първият - „идеалният", означава пълно участие на жените в икономиката и води до нарастване на световния БВП с 20%. Факторите за този резултат са три: жените да са толкова активни на пазара на труда, колкото мъжете; да работят на пълен работен ден; преход от сектори с ниска производителност на труда към висока доходност.
Вторият - "сравнително реалистичен" сценарий се изчислява въз основа на плавен ръст на участието на жените в трудовите отношения и заетостта в сектори с висока производителност. Това ще добави 8% към световния БВП. В доклада се посочва, че за този сценарий се изисква инвестиция от 3 трилиона долара насочени към образованието и създаването на работни места в сектори с висока доходност.
Мерките, които ще помогнат на жените да постигнат равенство зависят от региона, в който живеят, се казва в доклада.