Републикански, общински и горски пътища ще бъдат ремонтирани с евросредства
Пътната агенция си сътрудничи с община Бургас и Югоизточното държавно предприятие – Сливен в пилотен проект на стойност над 41 млн. лв. с ДДС
Агенция „Пътна инфраструктура" обединява сили с община Бургас и Югоизточното държавно предприятие – Сливен в пилотен проект за строителство и ремонт на републикански, общински и горски пътища. Вече са изработени технически проекти за голяма част от обектите, става ясно от прессъобщение на Пътната агенция.
Инвестицията е на стойност над 41 млн. лв. с ДДС. От тях близо 35 млн. лв. са осигурени по ОП „Региони в растеж" 2014-2020 г. по линия на Европейския фонд за регионално развитие. Националното съфинансиране е в размер на малко над 6.1 млн. лв.
Обектите
Вече е осигурен технически проект за ремонта на около 112 км от републикански път II-99 между Бургас и Малко Търново. Трасето е основна транспортна връзка на общините по Южното Черноморие, както и връзка на общини в региона с Република Турция, чрез ГКПП Малко Търново. През територията на област Бургас преминават две държавни граници, като достъпът до тях се осъществява чрез път II-99 и трасето е стратегически обект за националната сигурност.
Местната власт в Бургас участва с обновяване и реконструкция на общинска пътна и улична мрежа. Целта е да се подобри достъпността на товари и пътници в региона до Трансевропейската транспортна мрежа и да има положителен ефект за населението на общините Бургас, Айтос, Камено и Средец.
Югоизточно държавно предприятие - Сливен участва с реализирането на неотложни аварийно-възстановителни работи за ремонт, стабилизиране и реконструкция на горската пътна инфраструктура. Именно тя осигурява обслужването на защитната ограда на българо-турската граница. По този начин ще се осигури по-бърз и сигурен достъп на служителите от гранична полиция до пограничните територии.
Регионална свързаност
Изпълнението на пилотната инициатива ще подобри достъпността, свързаността и безопасността на пътната инфраструктура и ще допринесе за разгръщане на потенциала на пограничните територии.
По-добрата транспортна свързаност ще ускори регионалното сближаване, както и ще подобри сътрудничеството при опазване на границата между България и Турция, която е външните граници на Европейския съюз.
Инициативата ще спомогне и за постигането на част от целите на Европейската стратегия за сигурност и Стратегията за вътрешна сигурност, насочени към по-голяма безопасност в Европа чрез борба с тероризма и тежката престъпност, управлението на границите, гражданската защита и управлението на бедствия.
Проектът се изпълнява с финансиране от ОП „Региони в растеж" 2014-2020 г. по Приоритетна ос 7 „Регионална пътна инфраструктура" чрез процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG16RFOP001-7.001 „Регионални пътища“. Срокът за реализацията му е 3 месеца.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.