Рестарт на нефтопровода „Бургас – Александруполис“, но в обратна посока
Целта на съоръжението е да елиминира нуждата от руски петрол, който ще бъде забранен след 2024 г.
Проектът за изграждане на нефтопровода „Александруполис – Бургас“ бе рестартиран днес с подписване на Меморандум за сътрудничество от българска и гръцка страна. Документът бе подписан от служебния министър на енергетиката Росен Христов и гръцкият му колега Костас Скрекас и по неговата сила ще се проучва отново възможността за реализацията на тръбопровода.
Инициатор на възобновяването му е България, като дискусиите по темата се водят вече няколко месеца, но днес беше подписан официален документ.
Рестарт, но в обратна посока
Причината да се заговори отново за този голям проект са европейските санкции срещу руския петрол, за които България получи дерогация, но само до края на 2024 г. Това е и срокът за изграждане на нефтопровода, който трябва да заработи в обратна посока – от Александруполис към Бургас, защото заради геополитическите промени „Лукойл Нефтохим“ няма да може да получава руски нефт, а превозът през Босфора предполага високи разходи и големи забавяния.
Нефтопроводът ще позволи пренос на суров петрол от Егейско море до Черноморския регион, облекчавайки неруските доставки. В предишния „руски вариант“ през него трябваше да се транспортира нефт от Каспийско море до България и оттам през Бургас към Александруполис.
Петролопроводът има стратегическо значение за България, защото предоставя възможност за реална диверсификация и алтернативни доставки на неруски петрол към рафинерията в Бургас – най-голямата на Балканите, коментира президентът Румен Радев на съвместен брифинг с гръцкия министър-председател Кириакос Мицотакис.
Според него петролопроводът "повишава и сигурността, и ефективността на доставките, защото избягва дългото чакане и риска от преминаването на танкерите през черноморските проливи“.
Какви ще са действията
Предвижда се създаването на работна група на високо равнище с участието на представители на Министерството на енергетиката на България, на Министерството на околната среда и енергетиката на Гърция и заинтересовани субекти от двете страни. Тя ще трябва да извърши необходимите предварителни проучвания, да изследва възможностите за структуриране на проекта, да анализира вариантите за неговото финансиране и да подготви план за действие за реализирането му, с цел въвеждане в експлоатация на тръбопровода до края на 2024 г.
Предвижда се капацитетът на предложения нефтопровод да осигурява, като минимум, пълна замяна на вноса на руски суров нефт в България по море от алтернативни източници, се казва в съобщение на президентството.
Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис заяви, че подписването на Меморандума за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ, е значимо политическо събитие, което надхвърля границите на България и Гърция.
Това събитие идва в геополитическа ситуация, в която руският ревизионизъм се спъва в смелата защита на украинския народ, но продължава да създава икономически проблеми, като превръща енергията в инструмент за изнудване на държави", каза на брифинг в Атина Мицотакис.
По думите му единственият отговор е бързо да се откажем от руските енергийните източници и диверсифицираме енергийните маршрути.
Какво още между България и Гърция
Двете държави подписаха и Меморандум за сътрудничество по въпросите на гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ. Той ще позволи на гръцките доставчици на природен газ да резервират капацитет за нагнетяване и добив в подземното хранилище „Чирен“ в България, тъй като в Гърция няма такова. От своя страна българските доставчици на природен газ ще могат да резервират слотове и капацитет за съхранение, както и капацитет за регазификация от терминали в Гърция.
Със започването отначало на този проект България отново се стреми да направи крачка към независимостта си от Русия, макар че преди дни се появиха спекулации, че той може да се превърне в „задна врата“ за руския петрол. Цената му остава неясна, а срокът за изпълнение е много кратък, имайки предвид и сложната политическа ситуация, в която страната ни се намира.