Риск от отлив на туристи заради по-високите цени на нощувките
Българският туризъм се бори с високи цени на електроенергия, инфлация и пандемия
Хотелиерите планират да увеличат цените на нощувка от 2022 г., но това може да доведе до отлив на туристи. Собствениците на хотели първоначално предвиждаха ръст от 10-15% на цените, но сега някои споделят, че увеличението може и да е по-драстично - близо 20-30 на сто. Туроператорите предупреждават в интервю за БНР, че по-скъпите пакетни цени може да имат пагубен ефект върху туризма.
Винаги има опасност новите по-високи цени на туристическите пакети да доведат до отлив на туристи. Когато е в пакет, винаги гледаме да добавим и услуга, която да тушира тази разлика в увеличението на хотелското настаняване", коментира туроператорът Яница Динева.
Промяната в цените е заради инфлацията и три пъти по-високите цени на електроенергията, но и последиците от пандемията, с които българският туризъм продължава да се бори.
Вдигнати са значително текущите разходи по отопление на обектите, на вода, климатизация. Значително скочиха цените на ред продукти. Но основното е, че електроенергията е шок като цена. Тя е три пъти над цената", споделя хотелиерът Георги Тръпков.
На този фон предстоящият летен сезон е несигурен. 11 хотела в Слънчев бряг са обявени за продажба от банките. Първите туристи по Южното Черноморие, които обикновено идват от Израел, засега нямат направени резервации. Оптимистичната прогноза е хотелите да посрещнат първите чуждестранни гости след средата на май месец, но собствениците казват, че сезонът няма да стартира преди юли месец.
"За съжаление, ранни записвания тази година все още няма. Друга година по това време едно 30% от хотела е продаван. Хората са изключително много наплашени за втора поредна година. Изобщо не знаем дали ще има резервации. Цените набъбват нагоре. Хората се страхуват, не знаят какви ще им бъдат заплатите. Много е зле с резервациите", разказва хотелиерът Румен Мончев.