Роботи произвеждат марули в Япония
Системата за отглеждане на зеленчуци ще е напълно екологична и автоматизирана
След откриването си през 2017 г. огромна „фабрика за зеленчуци” край Киото, Япония, ще бъде първата в света, в която няма да работят фермери, съобщава Fast Company.
Роботи ще засаждат семената на марулите, ще ги разсаждат, ще отглеждат зеленчука и автоматично ще го транспортират до линия за пакетиране, където ще бъде подготвен за изпращане в местните хранителни магазини.
За един-единствен ден фермата ще може да произведе 30 хил. марули. В традиционна ферма на площ със същия размер могат да се отгледат около 26 хил. растения, като се съберат само между две и четири реколти на сезон.
Spread – японската компания, проектирала фабриката, открива първата си ферма през 2006 г. и вече доставя марули на 2000 магазина в района на Токио. Фирмата смята, че може да направи процеса още по-ефективен. Според нея новото съоръжение е бъдещето на земеделието.
Подобно на други ферми на закрито, новата фабрика на Spread ще използва значително по-малко вода от традиционното земеделие. Модерната технология на компанията ще направи възможно рециклирането на 98% от водата. Тъй като помещенията са плътно затворени, няма да са необходими пестициди и хербициди. Ефективната осветителна система ще се захранва с възобновяема енергия. Япония внася около 60% от храната си всяка година, но новата фабрика би могла да осигури местно производство.
На фона на климатичните промени, които предизвикват екстремни явления като суша и наводнения, херметизираната среда би могла да осигури по-надеждно производство. Фабриката автоматично ще контролира температурата, влажността, нивата на въглероден двуокис и светлината, за да оптимизира растежа.
Наред с това автоматизацията на процеса ще го прави по-евтин. Новата система ще предпазва храната и от заразяване с инфекции, пренасяни от хора. Строителството на новата ферма ще започне в началото на 2016 г., като компанията се надява да построи подобни фабрики за зеленчуци по целия свят.