Румен Радев пред ООН: Изблиците на насилие унищожават икономики
Президентът говори за военните конфликти и необходимостта от трайното им разрешаване
~ 2 мин.
„Изблиците на насилие унищожават икономики, предизвикват мащабно движение на бежанци и мигранти, причиняват масово разпространение на болести, глад и огромно човешко страдание“, каза в речта пред 72-роот Общо събрание на ООН българският президен Румен Радев. От трибуната той призова за общи усилия в помощ на засегнатите от военни конфликти, за да се върнат на пътя на устойчивото развитие, предава БНТ. По отношение не Бългрия – тя „трябва да се справи с причините за принудителното разселване и миграцията“.
"Да не оставяме никой да изостава" и "да протегнем ръка към последните в редиците" - това не са просто политически декларации от План 2030, заяви президентът. Той изтъкна още, че конфликтите в различни части на света подкопават международния мир и сигурност и фундаменталните ценности на човечеството.
Той даде пример със ситуацията в Близкия Изток и Северна Африка, която продължава да предизвиква дълбока загриженост. Раев изрази мнение, че има нужда от своевременни мерки на международната общност, която не трябва да се отклонява от спешната необходимост да бъде съживим Близкоизточния мирен процес. Що се отнася до България, тя потвърждава позицията си, че формулата за решение с "две държави" остава реалистична за израело-палестинския конфликт.
Президентът не пропусна и продължаващия конфликт в Сирия, като коментира, че за запазване суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната има нужда от „изпълнението на политически преход“.
„Друг източник на дълбоки опасения за моята страна е ситуацията в Източна Украйна, която за съжаление, остава крайно нестабилна въпреки периодичните споразумения за спиране на огъня. Повтаряме нашия призив за гладко и пълно прилагане на Споразуменията от Минск, които нямат жизнеспособна алтернатива“, каза още Радев.
Най-тежко засегнатите при всяка кризисна ситуация са децата, обърна внимание още българският президент. „Трябва да адресираме по по-систематичен начин корените на въоръжените конфликти като същевременно зачитаме човешките права и върховенството на закона, подобрявайки икономиката и промотирайки социално приобщаване“, каза още той.