Руската „Такси Максим“ се маскира и продължава да работи незаконно в София
От години държавата е абсолютно безсилна срещу приложението, което намира разнообразни начини да работи спокойно
Руската услуга за таксиметров транспорт „Такси Максим“ продължава да функционира на българския пазар, въпреки че бе официално забранена от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) през 2019 г. Това се случва с приложение под друго име, както и съвсем нова таксиметрова компания – Tuda, която оперира в София. Тя обаче осъществява дейността си незаконно, тъй като не е получила надлежните документи за превоз на пътници нито от Столична община, нито от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИААА), отговориха от двете институции за Economic.bg.
Това само идва да покаже още веднъж, че държавата не разполага с инструменти, с които да спре окончателно незаконната руска "таксиметрова" услуга. Какви са финансовите загуби (преки и косвени) за държавата, но и за бранша от нерегламентираната дейност, може само да предполагаме.
Маскираният „Максим“
Въпросната Tuda се рекламира в социалните мрежи като бърза, удобна и надеждна транспортна услуга в София, която може да се поръча през мобилно приложение. Освен това предлага и доставка на документи, стоки и лекарства, както и дринк едн драйв, помощ за транспортиране на повреден автомобил с помощта на въже, но и запалване на двигател. Това е пълният набор от услуги, които предлага и добре познатият „Максим“.
На пръв поглед приложението на Tuda е абсолютно аналогично с „Максим“. В Google Play то се казва „Служба Tuda“ и вече има над 100 хил. тегления. Предлага се от компанията Taxtelecom LLC, а адресът на регистрация е в руската област Тюменская.
Коментарите на потребители в Google Play пък доказват, че Tuda работи на същия принцип, на който и „Максим“ – колите не са брандирани, както трябва да е, а шофьорите идват с частни автомобили. Ако съдим по обратната връзка, най-вероятно приложението работи от миналата година и до момента компанията осъществява дейността си абсолютно необезпокоявано. Тя дори поддържа страница във Facebook, като от нея се виждат публикации от август 2022 г.
Че въпросната компания е „патерица“ на „Максим“, става ясно и от друг коментар. Потребител е попитал как може да стане шофьор към Tuda, а отговорът гласи:
Здравейте. Напишете подробности чрез формата на сайта taximaxim.com в раздел "Контакти" или в приложението "TUDA" чрез "Обратна връзка".
Въпреки че има и положителни коментари, негативните преобладават. Клиентите се оплакват от мръсни коли и неадекватни шофьори. Освен това става ясно, че цената за превоз понякога е дори по-висока от тази на големите, законно регистрирани таксиметрови компании. Потребител посочва, че шофьор е поискал 35 лв. за курс, който традиционно струва около 17 лв.
През януари друг потребител се оплаква, че курс от 2.5 километра му е струвал 17 лв., тъй като само качването струвало 6 лв. От компанията отговарят, че „повишаването на цената е необходима мярка в период на повишено търсене на транспортни услуги.“ Допълват, че това се прави, за да се съкрати времето за изчакване на транспортното средство. Успокояват, че когато натоварването спре, транспортът ще може да бъде поръчан на обичайна цена.
Знаят ли институциите за Tuda?
Понеже компанията осъществява дейности в София, попитахме Столична община дали Tuda е получила разрешения за превоз на пътници по надлежния ред. Отправихме въпрос и към Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, която води регистър на всички фирми с лиценз за таксиметрови услуги.
От двете институции отговориха за Economic.bg, че нямат данни за подобна компания. Отговорът на ИААА гласи:
Няма регистрирана таксиметрова Компания с име Tuda.“
Справка в Търговския регистър също не открива компания с подобно име, която да отговаря на времето на действие и вида дейност, извършвана от руската Tuda. Има само една фирма, в чието име присъства "Туда", но от информацията за нея не изглежда да е свързана с транспортната услуга. Няма и регистрация и с руското име „Такстелеком“.
Приложението, което замества „Таксим“
През 2021 г., в условията на високи цени на горива и инфлация, таксиметровият бранш организира протести, като дори бе поискана оставката на шефа на ИААА Бойко Рановски. Като мотив секторът посочваше, че институциите не могат да се справят с нерегламентираният превоз на пътници, които подбива дейността им. Таксиметровите шофьори се оплакваха именно от „Максим“.
По време на редовното правителство „Петков“ през 2022 г. в безсилието си транспортният министър Николай Събев поиска американските гиганти Apple и Google да премахнат от електронните си магазини приложението „Такси Максим“ за територията на България. Тогава дружеството формално бе с прекратена дейност и в ликвидация.
Въпреки че приложението вече не може да бъде изтеглено от Google Play, то все още функционира за тези, които преди забраната са си го инсталирали на телефоните. Освен това, дейността на руската компания сега се осъществява от ново приложение – „Taxsee: поръчка на такси“. Свалено е от над 1 млн. потребители от Google Play.
От коментари на потребители става ясно, че функционира поне от 2021 г. Руската му връзка с „Максим“ се потвърждава от оплакване на потребител, който твърди, че не е получил код за активация. Отговорът на приложението гласи: „Напишете своя телефонен номер и по-подробно опишете ситуацията чрез формата на сайта taximaxim.com в раздел „Контакти“.