Руският газ за Германия по „Северен поток“ спря изцяло
Берлин се опасява, че Кремъл няма да пусне повече ключовия газопровод, което означава тежка зима и икономически колапс
Най-големият единичен тръбопровод, пренасящ руски газ до Германия, влезе днес в годишна поддръжка, като се очаква потоците да спрат за десет дни. Но правителства, пазари и компании се притесняват, че спирането може да бъде удължено поради войната в Украйна.
Газопроводът „Северен поток 1“ транспортира 55 млрд. куб. м газ годишно от Русия до Германия по Балтийско море. От 11 до 21 юли ще бъде извършен ремонт.
Миналия месец Русия намали потоците до 40% от общия капацитет на тръбопровода, позовавайки се на забавеното връщане на оборудването, обслужвано от германската Siemens Energy в Канада.
Правителството в Отава каза през уикенда, че ще върне ремонтираната турбина, но също така каза, че ще разшири санкциите срещу енергийния сектор на Русия.
Европа се опасява, че Русия може да удължи нарочно планираната поддръжка, за да ограничи допълнително европейските доставки на газ, хвърляйки плановете за запълване на хранилищата за зимата в безпорядък и засилвайки газовата криза, която предизвика спешни мерки от правителствата и болезнено високи сметки за потребителите.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек каза, че страната трябва да се готви за възможността Русия да спре газовите потоци през „Северен поток 1“ след планирания период на поддръжка.
„Въз основа на модела, който видяхме, сега не би било много изненадващо, ако се открие някакъв малък технически детайл и тогава те биха могли да кажат „сега не можем да го включим повече“, каза той на събитие в края на юни.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли твърденията, че Русия използва нефта и газа за оказване на политически натиск, като каза, че спирането за поддръжка е регулярно, планирано събитие и че никой не „измисля“ ремонти.
Има и други големи тръбопроводи от Русия към Европа, но потоците постепенно намаляват, особено след като Украйна спря през май един маршрут за транзитен газ, обвинявайки намесата на окупационните руски сили.
Москва прекъсна напълно доставките на газ за няколко европейски страни, които не изпълниха искането ѝ да плаща в рубли.
„Последните няколко месеца показаха едно нещо: за Путин няма табута. Пълното спиране на доставките на газ през газопровода „Северен поток“ следователно не може да бъде изключено“, каза Тим Келер, управляващ директор на германската индустриална асоциация Zukunft Gas.
Проблеми с турбините
През уикенда Германия приветства решението на Канада да издаде „ограничено във времето и отменимо разрешение“, за да позволи връщане на оборудването за газопровода „Северен поток 1“.
Но министерствата на енергетиката и външните работи на Украйна заявиха, че са „дълбоко разочаровани“ и призоваха Канада да отмени решението, което според тях се равнява на приспособяване на санкциите, наложени на Москва, „към капризите на Русия“.
Siemens Energy заяви, че работи по допълнителни официални одобрения и логистика, за да достави оборудването възможно най-скоро.
Газов анализатор в консултантската Rystad Energy каза, че не е невъзможно „Газпром“ да използва всяко забавяне като оправдание за удължаване на периода на поддръжка.
В предишни години период на регулярната поддръжка на „Северен поток 1“ е продължавал около 10 – 12 дни и е приключвал навреме.
Не е необичайно да се откриват допълнителни повреди по време на рутинна поддръжка на тръбопроводи или газова инфраструктура и операторите могат да удължат прекъсванията, ако е необходимо.
Въпреки че пълното спиране на газа се счита за малко вероятно, „Газпром“ не е пренасочвал потоците през други тръбопроводи, което означава, че е вероятно продължително намален дебит на потока, казаха анализатори от Goldman Sachs.
Многомилиарден икономически удар
Германия премина към втори етап от тристепенен извънреден газов план, което е една стъпка преди правителството да ограничи потреблението на гориво.
Правителството също така предупреди за рецесия, ако потоците от руски газ бъдат спрени. Ударът върху икономиката може да бъде 193 млрд. евро през втората половина на тази година, показват данни на индустриалната асоциация vbw в провинция Бавария миналия месец.
„Внезапното прекратяване на вноса на руски газ също би имало значително въздействие върху работната сила в Германия... около 5.6 млн. работни места ще бъдат засегнати от последствията“, каза управляващият директор на vwb Бертрам Бросард.
Ефектите биха били още по-мащабни. Пълното спиране би запазило европейските цени на газа, които вече засегнаха негативно индустрията и домакинствата, по-високи и за по-дълго време.
Цените на нидерландския газ на едро, европейският еталон, са се повишили с повече от 400% от миналия юли.
„Ако „Северен поток“ бъде прекъснат или ако Германия загуби целия си руски внос, тогава ефектът ще се усети в цяла Северозападна Европа“, каза нидерландският енергиен министър Роб Йетен.
В интервю за Reuters в четвъртък той коментира, че нидерландското газово находище Гронинген все още може да бъде използвано за помощ на съседните страни в случай на пълно прекъсване на руските доставки, но увеличаването на производството би рискувало да причини земетресения.
Междувременно спирането на доставките през „Северен поток 1“ ще навреди на Русия, както и на Западна Европа, защото ще загуби приходи.
Руското финансово министерство заяви, че през юни очаква да получи 393 млрд. рубли (6.4 млрд. долара) допълнителни приходи от петрол и газ в сравнение със сумата, очаквана в планирането на бюджета.
За юли очаква 259 млрд. рубли над планирания си бюджет.
Удължената поддръжка може също така да доведе до повече спирания на добива на руски газ в сравнение с отчетения досега 9% спад в производството на „Газпром“ от началото на годината, каза Goldman Sachs.