Руснаците се гордеят най-вече с армията си
Спортните успехи, политическото влияние и научно-техническият прогрес на страната също будят оптимизъм
Социологическият център „Левада” проучи с какво се гордеят днес хората в Русия, пишат руски вестници, цитирани от BBC. Патриотичните чувства сред тях са в още по-силен подем, отколкото след присъединяването на Крим, а най-силна гордост буди армията, отбелязва RBK daily.
Огромното мнозинство от анкетираните – 85%, са убедени, че е по-добре да си гражданин на Русия, отколкото на коя да било друга държава. Преди година така смятаха 78%, а по-рано едва 70 на сто, отбелязва изданието.
През 1996 г. 36% от руснаците са смятали своята страна за най-добрата в света, а тази есен оптимизмът е достигнал 59%, се казва в материала.
След победата на последната зимна олимпиада огромното мнозинство руски граждани вече се гордеят със спортните постижения на страната си – това заявяват 84% от анкетираните, с 1/3 повече, отколкото през 2003 г. От 60 на 72% е нараснал през това време и оптимизмът по повод научно-техническите постижения на Русия. Повече положителни емоции буди развитието на руската литература и изкуство. С нарасналото политическо влияние на Русия в света се гордеят 68% от жителите на страната.
Допитването показва, че нещата в Русия отиват на зле, смята обаче правозащитникът Лев Пономарьов, говорил пред „Новие известия”.
„Човек естествено трябва да обича страната си. Но хората заявяват, че се гордеят с нея, и са убедени, че расте политическото й влияние. Значи нашите сънародници на практика вече не мислят критично. Те признават икономическия спад, но смятат, че ситуацията като цяло доста се е подобрила. Хората безогледно вярват на държавните медии, според които кризата скоро ще свърши”, отбелязва Пономарьов.
Правозащитникът нарича „тревожна е ситуацията с промененото съзнание на хората в Русия”. „Има впрочем и „успокоителен” фактор – не всички дръзват да кажат истината. Страх ги е да не им се случи нещо непредсказуемо. Тъй че ситуацията с мисленето на хората у нас засега не е катастрофална”, заключава Лев Пономарьов.