С критики за приходите - бюджетът на Асен Василев мина на първо четене
„Възраждане“ и БСП скочиха на идеята големите фирми да плащат заплати по банков път заради банковите такси
С критики за завишени приходи и за взимането на 100% от печалбата на държавните дружества, включително и на Българския енергиен холдинг, депутатите от ГЕРБ подкрепиха бюджета на Асен Василев. „За“ гласуваха само депутатите от ротационната коалиция и ДПС, а останалите дадоха заявки за промени между двете четения.
От ГЕРБ подчертаха, че са притеснени заради „силно надценени приходи“ и „увеличаването на дълга с по 10 млрд. лв. на година“. Все пак те подкрепиха бюджета
защото такъв трябва да има“ и заради „целта еврозона“.
Според „Има такъв народ“ заложените приходи „никога няма да постъпят в хазната“, а бюджетът като цяло е „нереалистичен“.
Финансистът от БСП Румен Гечев заяви, че бюджетът е наситен с „магически числа“ като дефицит от 3% и бе категоричен, че не може влизането в еврозоната да бъде ориентир за политиките в България в следващите години.
Бившите министри Теменужка Петкова и Красимир Вълчев дадоха заявка, че ще бъдат „изключително прецизни“ и ще търсят „важните реформи за Бюджет 2024“.
Самият финансов министър Асен Василев призна, че бюджетът не е революционен, но нови политики и реформи ще намерят място в него следващата година. Бюджет 2024 ще бъде представен след около три месеца.
Проблем за депутатите е и взимането на цялата печалба от държавните дружества, което според „Има такъв народ“ е „източване на дивидентите“ и предлагат дружество по дружество да се прецени каква част от печалбата си да внесат в зависимост от това от какви инвестиции се нуждаят компаниите.
Асен Василев призна, че има уверение от министъра на енергетиката Румен Радев, че БЕХ ще успее да внесе дивидент в размера, заложен в бюджета от над 1.6 млрд. лв.
Без заплати по банков път и други
По всяка вероятност текстовете в преходните и заключителни разпоредби на проектобюджета ще претърпят определени промени. В това число влизат предложенията големите фирми и ресторантьорите да плащат заплати само по банков път, бизнесът да дава отчет на касовите си наличности всеки месец и други. Всички тези предложения целят по-висока събираемост в бюджета тази година.
Мерки за сивата икономика трябва да има, но внимателно между първо и второ четене трябва да ги прецизираме, за да не се утежнява бизнесът“, коментира депутатът от „Демократична България“ Мартин Димитров.
„Възраждане“ и БСП твърдо се обявиха против бизнесите да бъдат задължавани да плащат заплати по банков път. Те нарекоха това лобизъм и обявиха, че „гарантира на банковия сектор милиони от такси“.
Директно наливаме пари в банките с едни изключително високи и непосилни такси“, посочи Драгомир Стойнев от БСП.
Според „Възраждане“ това е „обявяване на лека тиха война на бизнеса“ и такива промени трябва да се правят в „диалог с бизнеса, иначе ще има обратен ефект“.
Депутатите от „Продължаваме промяната“ защитиха това с аргумент, че е „справедливо“ и така ще се намали сивата икономика.
От „Възраждане“ добавят, че декларирането на касовите наличности от фирмите ще доведат само до по-висока цена на счетоводните услуги, и предлагат поне да се постави праг за изискването, свързан с оборота. Подобно предложение в бюджетната комисия отправиха и от Института за дипломираните експерт счетоводители.
По въпроса за възможността без касова бележка да не се заплати консумация в заведения, финансовият министър Асен Василев посочи, че е въведено в Гърция през 2019 г. и се радва на „значително повишаване на приходите в този сектор“.
Нека да пробваме дали и при нас няма да доведе до положителен ефект“, призова министърът.
Основни параметри
Предложеният бюджет е при 1.8% ръст на БВП, 8.7% средногодишна инфлация и 3% бюджетен дефицит. Предвижда се приходите да са в размер на 69.5 млрд. лв., а разходите – 74 млрд. лв.