САЩ и ОАЕ отключват инвестиции за 100 млрд. долара в чиста енергия
Двете страни подписаха стратегическо партньорство и до 2035 г. трябва да бъдат инсталирани още 100 гигавата ВЕИ
Съединените щати и Обединените арабски емирства (ОАЕ) подписаха във вторник стратегическо партньорство, което ще доведе до мобилизиране на 100 милиарда долара за разработване на 100 гигавата чиста енергия до 2035 г. Сделката, сключена по време на енергийната конференция Adipec в Абу Даби, е озаглавена „Партньорство за ускоряване на чистата енергия“ (PACE) и обхваща четири основни стълба: развитие на иновации за чиста енергия и вериги на доставки, управление на емисиите на въглерод и метан, ядрена енергия и индустриална и транспортна декарбонизация.
Сътрудничеството идва в рамките на близкото приятелство между ОАЕ и Съединените американски щати и потвърждава ангажимента на двете страни да работят за подобряване на енергийната сигурност и напредък в действията в областта на климата“, според публикувано изявление на правителството на ОАЕ, цитирано от държавната информационна агенция WAM.
Белият дом описа новото партньорство като голямо постижение за климатичната програма на Байдън.
„Днес президентът Байдън отново демонстрира дълбокия си ангажимент за осигуряване на глобално бъдеще с чиста енергия и дългосрочна енергийна сигурност, тъй като Съединените щати и Обединените арабски емирства обявиха стабилно партньорство, за да осигурят бързия и плавен преход към чиста енергия и далеч от изкопаемите горива“, се казва в изявлението на Белия дом.
Двете страни ще създадат експертна група за „идентифициране на приоритетни проекти, премахване на потенциални препятствия и измерване на напредъка на PACE в постигането на целта ѝ за катализиране на 100 милиарда долара във финансиране, инвестиции и друга подкрепа и внедряване в световен мащаб на 100 гигавата чиста енергия“, се посочва в съобщението.
ОАЕ са основен износител на петрол, но са инвестирали сериозно в разработването на енергийни източници, различни от изкопаеми горива, включително изграждането на най-голямата в света слънчева електроцентрала и първата атомна електроцентрала в арабския свят. Емирствата планират да бъдат домакин на срещата на върха за климата COP 28 през 2023 г.
Амбициозният план на двете страни идва във време на нарастващо търсене и свиващо се предлагане на петрол в световен мащаб, тъй като годините на недостатъчно инвестиране в изкопаеми горива и месеците на войната на Русия в Украйна доведоха до ограничено предлагане и високи цени за потребителите.
На същата конференция, на която PACE беше подписано, главните изпълнителни директори на петролни и газови компании предупредиха за опасностите от ограничаване на производството на изкопаеми горива в името на предотвратяването на изменението на климата.
През последните години бяхме свидетели на повече инвестиции в енергия от възобновяеми източници и ускоряване на отдалечаването от въглеводородите, но сега все повече лидери подчертават необходимостта от съживяване на производството на петрол и газ преди предстоящата много трудна зима за Европа и други части на света. Цените на петрола и газа отбелязаха многогодишни, а в някои случаи и рекордни нива през последната година на фона на проблеми с доставките и геополитическия конфликт.
„Максимална енергия, минимални емисии“
Султан Ал Джабер, главен изпълнителен директор на Националната петролна компания на Абу Даби (ADNOC), каза в реч на конференцията Adipec, че „енергията е основен приоритет на всички“ днес, тъй като „перфектната буря“ удря глобалния енергиен пейзаж. Той каза, че годините на недостатъчно инвестиране в производството на нефт и газ са влошили ситуацията.
Ако елиминираме инвестициите във въглеводороди ще губим 5 милиона барела петрол на ден всяка година от текущите доставки. Това би накарало сътресенията, които преживяхме тази година, да се чувстват като лек трус“, каза Ал Джабер, подчертавайки важността на енергийната сигурност.
Той подчерта необходимостта както от инвестиции в традиционна енергия, така и в намаляване на въглеродните емисии, като твърди, че те не се изключват взаимно. Според него „светът се нуждае от максимална енергия, минимални емисии“.
Това не е петрол и газ, нито слънчева енергия, нито вятър, нито ядрена енергия, нито водород. Това е петрол, газ и слънчева енергия, вятър, ядрена енергия и водород“, каза Ал Джабер. „Това е всичко по-горе, плюс чистите енергии, които тепърва ще бъдат открити, комерсиализирани и внедрени.“
Все пак много политици и институции категорично осъждат използването на изкопаеми горива, предупреждавайки, че много по-голямата криза е тази на изменението на климата. През юни генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова за изоставяне на финансирането на изкопаеми горива и нарече всяко ново финансиране за проучване „заблуда“.
Глобалните икономически сили обаче не гледат благоприятно на тази цел. Според неотдавнашен доклад на UNCTAD, Конференцията на ООН за търговия и развитие, трансграничните инвестиции в смекчаване на изменението на климата и адаптиране към него се очаква да намалеят тази година на фона на по-широк спад в инвестиционните проекти.
А Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) в понеделник повиши своите средносрочни и дългосрочни прогнози за търсенето на суров петрол и каза, че са необходими инвестиции от 12.1 трилиона долара, за да се посрещнат.
Прогнозата на ОПЕК все още се различава от тази на някои други организации, като Международната агенция по енергетика, която предвижда пикът на търсенето на петрол да е някъде в средата на следващото десетилетие, тъй като нациите продължават да се стремят да се откажат от изкопаемите горива.