САЩ са заплашили Raiffeisen Bank с „фатално“ отрязване от долара
Повече от две години австрийската банка отказва да напусне Русия и Вашингтон вече губи търпение
В продължение на повече от четири месеца представителите на САЩ отправяха все по-остри предупреждения към австрийската Raiffeisen Bank International да отмени сделка, която според тях е свързана с един от най-могъщите олигарси в Русия. През май търпението на Вашингтон се изчерпа.
В писмен ултиматум, който пристигна на 8 май в банката, в нейния надзорник – Европейската централна банка – и в правителството на Австрия, Вашингтон заплаши да ограничи достъпа на финансовата институция до долара, според човек, който е видял писмото, пише Reuters. Подобна санкция на практика означава смъртна присъда за най-големия Западен кредитор в Русия.
В рамките на часове след писмото Raiffeisen Bank отмени сделката, обявена за първи път през декември, но вредата вече е нанесена: доверието на Вашингтон вече липсва, каза човек, запознат с начина на мислене в САЩ.
Сега, почти два месеца по-късно, натискът върху банката да разплете връзките си с Русия нараства както от Вашингтон, така и от ЕЦБ, казаха пред Reuters трима души, запознати с процеса.
Raiffeisen и Австрия са на предната линия на глобалния натиск от страна на Съединените щати да изолират Русия чрез засилване на санкциите върху банкирането и ограничаване на достъпа до западни стоки повече от две години след нахлуването в Украйна.
Reuters е разговаряла с повече от дузина източници, включително висши служители, участващи в дискусиите със Съединените щати, Австрия и европейските регулатори, както и с източници, които са пряко запознати със стратегията на банката.
Интервютата показват, че тя остава под огромен международен натиск да се оттегли от Русия – въпреки прекратяването на сделката за закупуване на дял в австрийската строителна фирма Strabag (работеща по много инфраструктурни проекти в България – бел. ред.), за която Министерството на финансите на САЩ отправи твърдение през май, че принадлежи на санкционирания руски бизнесмен Олег Дерипаска.
Самият олигарх е казал за Reuters, че отговорът на САЩ на сделката е бил „безсмислен“, а говорител на бизнесмена повтори, че „Дерипаска има нулев интерес към Strabag в този момент“.
Интервютата също така показват, че Raiffeisen Bank не е обърнала внимание на предупрежденията преди повече от година от европейските регулатори, че това е игра с много висок риск с Вашингтон относно бизнеса ѝ в Русия.
Заплахата на Вашингтон да санкционира австрийската банка не е оттеглена и той продължава да я следи отблизо, както и нейните отношения с Русия и всякакви потенциални нарушения на санкциите, казаха двама от хората, запознати с процеса.
Ако Raiffeisen беше сключила сделката, която Вашингтон свързва с Дерипаска, който е обвинен от Съединените щати, че е част от подкрепяна от Кремъл кампания за намеса в президентските избори през 2016 г., щеше да поеме други рискове, каза човек, запознат с мислене на САЩ.
Говорител на банката каза, че обменът на информация с Министерството на финансите на САЩ по отношение на Русия е „като цяло приятелски“ и че тя непрекъснато намалява експозицията си в страната агресор.
Министерството на финансите на САЩ отказа да коментира тази история.
Вашингтон има властта да глобява банки, които нарушават санкциите, или да ги отрязва от долара. Така бе ударена френската BNP Paribas с глоба от 9 милиарда долара през 2014 г. за нарушаване на санкциите на САЩ срещу Судан, Иран и Куба.
Raiffeisen и Австрия си играят с огъня“, каза Нина Томасели, австрийски депутат от Зелените, които са част от управляващата коалиция в страната. „Независимо дали ни харесва или не, Америка държи камшика.“
„Летене на сляпо“
Докато много западни правителства отбягват Русия, някои австрийски политици не са склонни да прекъснат връзките си със страна, на която все още благодарят, че подкрепи възстановяването на Австрия през 1955 г. след Втората световна война. В замяна Австрия се ангажира да остане неутрална.
Държавата все още разчита в голяма степен на руския газ, а Виена е действала като център за преразпределяне на пари от Русия и нейните бивши съветски съседи чрез финансова мрежа, изградена след падането на комунизма.
Но европейските надзорни органи искат незабавни действия от Raiffeisen. Представители на ЕЦБ присъстваха на заседание на надзорния съвет на банката през юни, за да призоват кредитора да действа бързо и изискаха от него да очертае през следващите седмици какви стъпки ще предприеме, каза един от хората, запознати с процеса.
Високопоставен международен регулатор коментира, че прекратената сделка за Strabag е изострила отношенията с ЕЦБ, която смята, че Raiffeisen действа нечестно. Регулаторите също се притесняват, че „летят на сляпо“, знаейки твърде малко за руските операции на Raiffeisen, каза втори човек.
Банката каза, че е намалила обема на заемите и плащанията в Русия и предприема стъпки за намаляване на депозитите, които са на стойност 14 милиарда евро там.
ЕЦБ отказа да коментира тази история.
С обширни индустриални холдинги, повече от 18 милиона клиенти от Виена до Москва и 44 000 служители, Raiffeisen е финансова опора за Австрия и голяма част от Източна Европа.
Русия се превърна в още по-голям източник на пари за банката след началото на войната на Путин в Украйна през 2022 г. Сега този пазар представлява около половината от печалбите на групата през първите три месеца на тази година, тъй като таксите за плащания в чужбина скочиха.
Въпреки това заплахата на Министерството на финансите на САЩ продължава да резонира дълбоко сред нейното ръководство, каза човек, запознат с начина на мислене на банката, добавяйки, че подобна стъпка би била „фатална“, отчасти защото големите корпорации, които използват банката за международни разплащания, ще си заминат.
Властите в САЩ са наясно със сеизмичните последици, които подобен ход би имал върху Raiffeisen, както и с потенциала, който може да се разпространи в по-широката финансова система, и действат внимателно, каза един от хората, запознати с начина на мислене в САЩ.
Подготовка за най-лошото
Ето защо Вашингтон би предпочел европейските регулатори да принудят банката да разхлаби връзките си с Русия, казаха двамата човека, запознати пряко с процеса.
Но усилията на Европа да овладее Raiffeisen като част от мерките за задушаване на руската икономика след нахлуването на Москва в Украйна бяха осуетени.
През първите няколко месеца на 2023 г. ЕЦБ и европейските регулатори в Единния съвет за преструктуриране – орган, който ликвидира банки с проблеми, обсъдиха различни сценарии, ако Raiffeisen изпадне в затруднения, казаха двама души, запознати с тези разговори.
Разговорите, за които не е съобщавано по-рано, предизвикаха дискусия между служителите и банката за изготвянето на план за справяне с екзистенциална криза, която може да бъде предизвикана от американско наказание.
Органът за прилагане на санкциите на Министерството на финансите на САЩ, Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC), започна разследване на руските дейности на Raiffeisen в началото на 2023 г.
Един от източниците каза, че регулаторите са проучили потенциално разпадане на банката, но в преговорите с Raiffeisen тя не е била склонна да изготви план за ограничена ликвидация при спешни случаи – и е спечелила подкрепата на австрийски служители, които се опасяват, че всяка подобна дискусия може предизвика паника, ако изтече в медиите.
Дискусиите са били прекратени през март 2023 г., когато две американски банки и Credit Suisse се сринаха, отвличайки вниманието на регулаторите, каза източникът.
Raiffeisen заяви, че е прекратила сделката със Strabag, когато регулаторните условия не са били изпълнени, пари не са сменили собственика си и не счита достъпа си до финансовата система на САЩ за изложен на риск.
Единният съвет за преструктуриране и финансовото министерство на Австрия отказаха да коментират дискусиите от 2023 г.
„Търсят се вратички“
Докато страните от Европейския съюз изработват съвместни санкции срещу Русия, на отделните държави е оставено да ги прилагат. В Австрия различни министерства и органи отговарят за наблюдението и прилагането на санкциите.
Австрийски служители в различни правителствени клонове съветваха Raiffeisen да не сключва сделката със Strabag, но тя все пак е продължила, казаха трима души, запознати с въпроса.
Да се говори с Raiffeisen, която е част от мощна група, вкоренена в алпийското земеделие, и има широко политическо влияние, е трудно в Австрия, каза един държавен служител.
Централната банка на Австрия, която има правомощието да замразява активи, каза, че самите банки трябва да гарантират, че сделките не нарушават санкциите.
Имаме мащабно законодателство, но прилагането му е изключително слабо. Ако държавите имат икономически интерес, това често надделява“, каза София ин'т Велд, депутат от Европейския парламент, който помогна за приемането на правила за санкции.
Разбира се, Русия ясно даде да се разбере, че иска западни банки като Raiffeisen да останат, което може да затрудни получаването на разрешение да напуснат заедно с парите си.
Италианската UniCredit също присъства в Русия макар и в по-малък мащаб. Тя оспори правно ЕЦБ заради натиска, който ѝ оказва да напусне Русия.
Raiffeisen има около 5 милиарда евро капитал, заключен в Русия, според един от източниците, а сделката със Strabag е предназначена да освободи 1.5 милиарда долара от тях.
Банката многократно е заявявала, че възнамерява да се измъкне от Русия, но не може да каже кога ще се случи това.
Вместо да се оттегли от Русия, Raiffeisen прекара повече от две години в търсене на вратички и пропуски, за да измъкне парите си“, каза австрийският депутат Томасели.