Само една четвърт от горите са сертифицирани
В следващите 6 месеца се очаква да приключи процедурата по сертификация на още 30 стопанства
Едва една четвърт или 686 хиляди хектара от българските гори са сертифицирани. Това са 25% от горските територии у нас, сочат данни на Министерството на земеделието и храните.
В следващите 6 месеца се очаква да приключи процедурата по сертификация на още 30 стопанства, с което процентът на сертифицираните горски територии ще достигне 35. От догодина дърводобивните фирми също задължително трябва да имат сертификат. До момента с такъв документ разполагат само 73 предприятия. Сертифицирането на горите е важно, защото води до изсветляване на сектора, налага спазване на правила, носи социални ползи за работниците и икономически стимули за фирмите в бранша, обясни инженер Борисов.
Международният сертификат дава достъп до нови пазари и повишава продажбите, сочи статистиката. Близо 70% от холандците и британците и повече от половината швейцарци посочват, че предпочитат да купуват продукции от дърво, които са с логото на сертифицираща система.
Само 16 организации в света имат право да извършват сертификация. Между тях, няма такава, която да е базирана в България, или в друга страна на Балканския полуостров. Това е другото голямо предимство на процеса. Той не се контролира от държавата, а от акредитирани одитори, които пък се проверяват от чужди партньори. Така че компромиси и заобикаляне на правилата, не може да има.
За да бъде сертифицирана, една гора трябва да отговаря на 56 критерии, между които, наличие на кошчета за отпадъци, пълна екипировка на горските работници и използване на биоразградими масла за горските машини. Само 686 хиляди хектара от българските гори са сертифицирани. Данни, които ни поставят на незавидно място сред останалите европейски страни.