Сърбия завърши „Турски поток“ на своята територия
Доставките на газ трябва да започнат преди края на април 2020 г.
Сърбия завърши полагането на тръбите от газопровода „Турски
поток“ на нейната територия, съобщава руската агенция ТАСС, цитирайки думите на
генералният директор на „Сърбиягаз“, Душан Баятович. Още в началото на
изграждането – през март 2019 г., Белград заяви категорично, че проектът ще е
готов до края на тази година.
„Компанията IDC (Infrastructure Development and Construction), чиито основни партньори са „Сърбиягаз“, както и беларуски, немски, италиански и други компании, говорим за международен консорциум, е построила всички 403 км. Преминали са под Дунав, Тиса, Морава. В близко бъдеще чакаме приключването на работата на измервателните станции. Да, можем с удоволствие да заявим, че Сърбия изпълнява своята роля, когато става въпрос за полагането на тръбите“, каза Баятович.
Според него работата е по график с малки отклонения. „Искам да ви кажа, че нашите съветници - американската компания Bilfinger и немската ALF - ни казаха, че в тази работа ние заедно с руските компании сме били три пъти по-ефективни от това, което се случва средно сред водещи европейски компании“, каза изпълнителният директор „Сърбиягаз“.
Строителите на сръбския участък от газопровода „Турски поток“ преминаха отсечката от границата с България до границата с Унгария, поставяйки рекорд по скорост на строителство, съобщава ТАСС. Също така подводното преминаване под река Дунав в Сърбия, което е с дължина 1402 м, е третото най-дълго след подобни проекти в Нова Зеландия и САЩ.
Доставките на газ за сръбския участък на „Турски поток“ трябва да започнат преди края на април 2020 г. България е обещала да завърши първия етап от проекта на своята територия в срок, а според договора със строителя - саудитската „Аркад“, това е 15 април 2020 г.
Целият проект „Турски поток“ включва полагане на тръбопровод по дъното на Черно море до европейската част на Турция и по-нататък до границата с България или Гърция. Едната тръба ще бъде предназначена за доставка на турския пазар, втората - за страните от Южна и Югоизточна Европа. Като потенциални пазари „Газпром“ разглежда Гърция, Италия, България, Сърбия и Унгария.