Саудитска Арабия може да фалира до 5 години
Страната е най-големият производител на петрол, но страда от огромен дефицит
Най-голямата икономика в Близкия Изток и най-голям износител на петрол - Саудитска Арабия, до 5 години може да фалира. Причината е спадът в цената на горивото, предупреждава Международният валутен фонд (МВФ).
В последния си доклад за региона институцията е записала в прогнозата си за страната очакван бюджетен дефицит от 21,6% за 2015 г. и 19,4% за 2016 г.
Ако цените на петрола останат на сегашните си ниски равнища и правителството запази икономическата си политика непроменена, Саудитска Арабия „ще остане без буфери до 5 години”, се казва в документа.
Други близкоизточни страни износителки на петрол като Кувейт, Катар и ОАЕ имат относително по-добри финансови активи, които ще издържат на ценовия натист до 20 години, смята МВФ.
Саудитска Арабия отбелязва бюджетен дефицит за първи път от 2009 г. насам, предизвикан от срива на петролните цени и значителното увеличение на военните разходи. Бюджетът за 2015 г. показва дефицит от 38,6 млрд. долара.
Суровият петрол допринася за 80% от бюджетните попълнения на страна и значителното намеление в цената предизвиква сериозни затруднения за Рияд. По-рано тази седмица Блумбърг съобщи, че правителството е забавило редица плащания към фирми-изпълнители на държавни поръчки.
На финансовите затруднения Саудитска Арабия отговаря с „изтегляне на валутни резерви, рязане на харчове, отлагане на проекти и продажба на облигации”, според Блумбърг.
„Ал Джазира” съобщава, че паричната агенция на Сатудитска Арабия е изтеглила 70 млрд.долара фондове от различни финансови институции и международните резерви са намалели със 73 млрд. долара от началото на петролната ценова криза, до стойност от 654 млрд. долара.
Според МВФ във всички страни от Персийския залив са необходими „крайно спешни” реформи за повече работни места и диверсификация на икономиката извън петролния сектор.