Saxo Bank вижда възможности в развиващите се пазари
Анализаторите на банката споделят прогнози и идеи за търговия за четвъртото тримесечие на 2015 г.
Спадът в цената на нефта и други суровини постави развиващите пазари под голям натиск. И все пак, именно те са тези, в които Saxo Bank вижда най-много надежда. И въпреки че рисковете за глобалния растеж се увеличават и точното време на промяната в щатския лихвен процент оставя сянка върху тези икономики, тези пазари създават свои собствени възможности за търговия.
Развиващите се пазари са ударени от предизвиканата от дълга перфектна буря, замаяният щатски долар и сриващите се цени на суровините. Въпреки това, според прогнозите на Saxo Bank за четвъртото тримесечие, има надежда – и възможности за инвестиция – дори при продължаване на цикъла на отричане „удължи и се преструвай“.
Главният икономист на Saxo Bank Стийн Якобсен посочи, че „политиката „удължи и се преструвай“ предизвика отрицателен порочен цикъл, при който издадения и деноминиран в долари дълг на развиващите пазари е конвертиран в местна валута. Тогава, по-силният долар увеличи тежестта на дълга и понижи цените на суровините – които са основен елемент на износа за много развиващи се пазари. От своя страна това означава по-ниско търсене и по-малък растеж за развиващите се пазари. Това се случва в световна икономика, основана на книжни пари, доларови резерви, деноминирани в долари суровини и дълг, и растящ щатски долар. Не е изненадващо, че растежът в световен мащаб намалява драматично – единствената изненада е тази, че хората, които определят политиката, изглеждат изненадани“, добави Якобсен.
Отвъд моментната волатилност и разгрома в развиващите се пазари, главният икономист на Saxo Bank, Стийн Якобсен вижда лъч надежда и коментира:
„Перфектната буря бушува сред развиващите се пазари, но тя също така е най-голямата възможност в продължение на десетилетия.“
Стийн Якобсен вярва, че начинът да се възползваме от това е чрез валутни трейдове, заради проблеми с ликвидността и достъпа. Много развиващи се пазари не са достатъчно дълбоки, за да се погрижат за здрави пазари на ценни книжа. В допълнение на това, академични проучвания показват, че повече от 80% от всички постъпления в развиващите се пазари идват от форекс, а не от притежаване на облигации и акции. Така казано, Стийн Якобсен смята, че като цяло развиващия се пазар е купувач. Якобсен вярва във факта, че ние сме в средата на перфектна буря, и това не трябва да ни заблуждава и да считаме, че „слънцето никога няма да изгрее отново.“
Ключовите идеи за търговия на Saxo Bank за предстоящото тримесечие са:
Суровини
Суровините прекараха повечето време през септември, като се стабилизираха, след като няколко суровини, като индустриалните метали, достигнаха нива, които не бяха виждани от началото на хилядолетието. Увеличеното предлагане на основните суровини, от металите до енергия и култури, продължи да всява безредие в онези развиващи се пазари, чийто просперитет зависи от износа на суровини.
Оле Хансен от Saxo Bank очаква при влизането в последното тримесечие на 2015 г. да видим светлина в края на тунела, що се отнася за суровините, ако приемем, че предлагането е намалено. Но ако търсенето се провали в наваксването, тунелът може да стане дори по-дълъг, и да остави само малък проблясък на надежда.
Макростратегии
Мадс Кофод, ръководител „Макростратегии“ в Saxo Bank смята, че дългоочакваното повишаване на лихвения процент от Федералния резерв ще бъде основното събитие през четвъртото тримесечие. Развиващите се пазари, обаче, остават фактор, след изключителната слабост, която се видя след късното лято, и отдръпването от апетита към риска, което може да се окаже прекалено.
FX
Ръководителят на „FX стратегии“ в Saxo Bank, Джон Харди, вярва, че решението на Федералния резерв през септември, сигнализира, че политиката на Фед е глобална политика и това е точно така за развиващите се пазари. Въпреки че през четвъртото тримесечие може да се видят борби, свързани с апетити към риска, които да се отразят на валути като рублата (RUB), бразилския реал (BRL), турската лира (TRY) и южноафрикански ранд (ZAR), докато един по-консервативен подход би дал отражение другаде – в Мексико и Полша, например.
Ценни книжа с фиксирана доходност
Симон Фасдал, ръководител „Търговия с ценни книжа с фиксирана доходност“ в Saxo Bank, коментира, че на прага на четвъртото тримесечие, страхът остава сила, която трябва да се вземе под внимание в момента, след като именно страхът се отрази на пазарите през третото тримесечие.
Фасдал посочва, че развиващите пазари са мястото, където започва пътя на възможността. Първо, цялостната ротация далеч от активите на развиващите пазари увеличи значително разликата в доходността между развитите и развиващите пазари. Второ, липсата на растеж играе твърде голяма роля.
Азия
Кай Ван-Петерсен, „Макростратег Азия“ в Saxo Bank счита, че въпреки че много усещат спада на цените на ценните книжа на развиващите се пазари като прекален и ние виждаме спадовете, той смята, че трябва да се прави разлика. Евтините пари, които дойдоха от количественото улеснение на Фед, както и масивния стимул в Китай по време на финансовата криза, силно надуха активите. Растежът в глобален мащаб намалява, суровините имат още до намирането на ниво, и активите на развиващите пазари имат още да наваксват продължаващото влошаване на макро основите.
Ценни книжа
Ръководителят на „Стратегии при ценните книжа“ в Saxo Bank, Питър Гарнри, смята, че третото тримесечие на 2015 г. ще бъде запомнено като голямото събуждащо обаждане от финансовата криза през 2008 г. до сега, той като глобалните ценни книжа се завъртяха в техния най-бурен период, измерен с първия и втория дериват на волатилност. Ценните книжа на развитите пазари бележат спад с 6,2% за тримесечието, но ценните книжа на развиващите се пазари са с брутален спад от 16,2%.
Гарнри вярва, че има силни скрити сили в много от развиващите пазари, които се трансформират от чисто експортно ориентирани и производители на суровини в по-балансирани икономики с по-голям растеж, който се генерира от вътрешното потребление, тъй като расте средната класа. Преходът вече се случва и капиталът ще се насочи обратно към развиващите се пазари, веднага щом има яснота какво ще се случи с щатските лихвени нива.