Седмични новини: Основната лихва скочи; България извън Шенген; Отсрочка за „Лукойл Нефтохим“
Политика
Нидерландия блокира България за Шенген, но пуска Румъния
Нидерландия официално блокира България за присъединяване в Шенген, но се съгласи за сметка на това в пространството да влязат Хърватия и Румъния. Това е решило правителството на Марк Рюте на свое заседание в петък. На него членове от нидерландския кабинет са изтъкнали, че България все още не отговаря на условията за присъединяване към зоната.
ГЕРБ, ДПС и БСП окончателно върнаха хартиената бюлетина
Със 124 гласа „За“ на депутатите от ГЕРБ, ДПС и БСП окончателно бе прието връщането на хартиената бюлетина и в секциите с над 300 избиратели. Против гласуваха 95 народни представители от „Продължаваме промяната“, „Демократична България“, „Възраждане“ и „Български възход“.
Петков: Ако върнат хартиената бюлетина, няма да предлагаме кабинет
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков заяви, че партията му няма да предложи кабинет на малцинството с втория мандат, ако бъде прието връщането на хартиената бюлетина. Той каза това пред репортери в кулоарите на Народното събрание, докато в пленарната зала активно се гласуват редакциите на Изборния кодекс.
„България си има Меси и това съм аз. По-добър от мен няма“
Предложението за министър-председател на ГЕРБ явно ще е Бойко Борисов. За това първо загатнаха няколко от водещите имена в партията, които се изявяваха в различни телевизионни студия тази сутрин. Малко по-късно и самият лидер на формацията даде категоричен знак. В понеделник предстои Румен Радев да връчи първия мандат за съставяне на правителство.
Кабинетът „Петков“ е прехвърлил без право отговорността за пътищата на НС
Решението на 47-ото Народно събрание, което позволи на Агенция „Пътна инфраструктура“ да разплати част от сумите към пътноподдържащите фирми, представлява „превишаване на компетентността“. С него предишният парламент е иззел функциите на Министерския съвет, намесил се е в частноправни отношения и е третирал нееднакво пътните фирми.
Кабинетът засекрети тол системата като обект от национална сигурност
Националното тол управление става стратегически обект от значение за националната сигурност. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание. Промяната на статута означава, че за гарантирането на защитата му вече ще се грижи ДАНС. Докато критиците се опасяват, че засекретяването ще направи дейността му още по-непрозрачна, временната власт големи очаквания за надеждно и безпроблемно функциониране на тол системата и дори за по-ефективно събиране на пътни такси.
Александър Пулев уволни хората на Петков в ББР
Служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев уволни двама от членовете на Надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР) – Валентин Михов и Васил Щонов. Същите бяха назначени през 2021 г. от Кирил Петков, тогава в ролята му на служебен министър на икономиката. В посочените мотиви за отстраняването им сега стои планираното, но неосъществено емитиране на облигация за близо 1 млрд. лева.
Кабинетът даде отсрочка на „Лукойл Нефтохим“ да изнася горива
Служебният кабинет даде тримесечна отсрочка на „Лукойл Нефтохим“ да изнася за ЕС и за трети страни горива, произведени след преработката на руския нефт. Според Европейската комисия тази забрана трябва да действа от 5 декември, но правителството многократно настояваше, че дадената на България дерогация до края на 2024 г. за внос на руски нефт по море включва и възможността за износ на получените от него деривати.
Икономика
Основната лихва в България скочи рязко
За трети пореден месец Българската народна банка определя по-висок основен лихвен процент (ОЛП). За декември той е фиксиран на ниво от 1.30%, или с 0.8 пр. пункта нагоре спрямо ноември. Това е и най-високото му ниво от октомври 2009 г. Вдигането на основната лихва в България идва след шест години, в които размерът ѝ бе непроменен на рекордното дъно от 0.00%. Цикълът на намаляване започна още от януари 2009 г., а от ноември същата година размерът ѝ е твърдо под 1%.
Удължаването на бюджета мина първото сито, но трудното тепърва предстои
Депутатите одобриха на първо четене законопроекта, с който действието на бюджетите на държавата, на Здравната каса и на Общественото осигуряване се удължават до приемането на нови от редовно правителство. По всяка вероятност това ще стане през лятото на следващата година. Гласуването се случи в рамките на свиканото извънредно заседание на парламента и след тричасови нападки както между партиите в пленарната зала, така и по адрес на президента Румен Радев – от страна на „Продължаваме промяната“.
Банките в България чакат политиците за еврозоната
Банките в България се подготвят от години за влизането на страната в еврозоната и продължават по същия път, но изискват повече политически ангажименти и реална законодателна работа в тази посока. За действия „по същество“ и без протакане апелират от българските банки, за да може страната все пак да хване „влака“ и да успее да смени националната си валута с евро от 1 януари 2024 г. Това стана ясно от представителите от банковата сфера по време на форума „Банките и бизнеса“.
Дянков: Изпускаме шанса си за влизане в еврозоната през 2024 г.
Като много трудно и плод на „твърде голям, невъзможен компромис“ – така накратко звучи хипотезата за приемането на България в еврозоната от януари 2024 г., стана ясно от думите на бившия финансов министър на ГЕРБ Симеон Дянков. Липсата на редовни бюджет и правителство и високата инфлация са ключовите пречки.
Грешка за 44 милиона: Колко струва временната поддръжка на част от „Струма“?
Колко струва поддръжката на 56 километра от автомагистрала „Струма“? Трудно е да се каже. Вероятно някъде между 167 хил. лв. и 44.07 млн. лв. Но наистина не се наемаме да твърдим със сигурност, въпреки че Economic.bg получи информация/и по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), което отне около месец. Предоставените от Агенция „Пътна инфраструктура“ официални данни, проверени от няколко дирекции, по техните думи, в крайна сметка се оказаха сгрешени с близо 44 млн. лв.
Здравното министерство прекрати поръчката за въздушни линейки
Министерство на здравеопазването прекратява поръчката за закупуване на медицински хеликоптери, с каквито страната трябваше да се сдобие до края на следващата година. Причината – офертата на единствения участник (италианската компания Leonardo S.p.A.) надвишава максималния финансов ресурс, предвиден от ресорното ведомство.
Трудните времена започват: Германия сви рязко вноса
Сигналите за наближаващата рецесия в най-голямата икономика в Европа са все по-красноречиви, а най-ясно се виждат от последните данни за външната търговия. Германската статистическа служба обяви, че вносът и износът на основния търговски партньор на България са се свили повече от очакваното през октомври.
МВФ очаква сериозно влошаване на икономическата ситуация
Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева каза в четвъртък, че шансът глобалният растеж да падне под 2% през следващата година се увеличава. Българката обяснява мрачната си прогноза с продължаващите последици от войната на Владимир Путин в Украйна и едновременното забавяне на икономиките на Европа, Китай и Съединените щати.
Фед попари надеждите за скорошно намаляване на лихвите
Представителите на Федералния резерв попариха надеждите на инвеститорите за скорошен край на войната срещу инфлацията и бързото преминаване от повишаване на лихвените проценти към тяхното намаляване. Вместо да се възстанови, икономиката на САЩ ще се свие и ще се изправи пред упорити увеличения на цените през следващата година. Това заяви Кристофър Смарт, главен глобален стратег и ръководител на Barings Investment Institute, цитиран от Business Insider.
Българският бизнес вече усеща вдигането на лихвите
Вдигането на основния лихвен процент от Европейската централна банка вече започна да се усеща и в България – основно от бизнеса. Фирмите са първият потърпевш от обръщането на лихвения цикъл и затягането на паричната политика, показва новият икономически преглед на Българската народна банка.
Бизнес
Бизнесът с изнесени услуги в България нарасна с 10 000 души
Пандемията даде огромен тласък на дигитализацията и телепортира IT бизнеса с няколко години напред. Множеството коментари и прогнози по темата бяха последвани от красноречиви резултати още през 2020 г., които продължиха и през следващата 2021-а. Така миналата година се оказа една от най-силните за българската индустрия на изнесените услуги, която отчете ръст от 22.4% в оборота и добави около 10 000 служители. Това показва годишният доклад на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST).
„Транспрес“ откри логистичен център „без аналог“ в България
Българската транспортно-логистична компания „Транспрес“ изгради нов логистичен център „без аналог“ за 16 млн. лв. край София. Базата е разположена на общо 40 дка площ и ще оперира като най-голямата крос-докинг платформа за палетни пратки у нас. Тя е 13-ата за компанията в България и в нея поетапно ще бъдат разкрити 100 нови работни места.
Собственикът на „Хиполенд“ изгражда ритейл парк за €15 млн. в Добрич
Мажоритарният собственик на веригата магазини за детски играчки „Хиполенд“ – Мариан Колев – ще инвестира поне 15 млн. евро в нов търговски парк в град Добрич. Първата копка вече е направена, като комплексът се очаква да отвори врати през септември или октомври 2023 г.
Българската „АмонРа“ набра 3 млн. лв. от борсата за експанзията си в Румъния
Първичното публично предлагане на „АмонРа Енерджи“ АД на пазара за растеж BEAM на Българската фондова борса е успешно. Компанията – търговец и инсталатор на оборудване за соларни системи – набра над 3.11 млн. лева при първичното си публично предлагане днес, съобщи БФБ.
КЗК разреши на „ВП Брандс“ да купи най-големия производител на оцет в България
Производителят на различни алкохолни напитки – от вино до водка – „ВП Брандс Интернешънъл“ получи разрешение да придобие 100% от най-големия производител на натурален и органичен оцет „Веда“. Това става ясно от последното решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) след направен подробен анализ на пазара.
Rope Tow парк за сноубордисти отваря в България
„Група приятели караме сноуборд още от 90-те години и сме обиколили много писти. Искахме обаче да направим наше място и... ето успяхме да реализираме идеята си макар и със закъснение“, разказва с ентусиазъм Христо Петков, член на екипа, който стои зад създаването на първия Rope Tow парк в България. Той се намира в местността Вътро поле, позната още като Узана, намираща се в подножието на връх Исполин в сърцето на Стара планина.
Първият български ресторант в Стара Хавана: Традиция с нов прочит
Безкрайни плажове, ром, пури, музика и танци – обликът на Куба в очите на туристите. Наред с всичко това, посетителите на Стара Хавана вече могат да се докоснат и до българските традиции в първия ресторант, наречен на нашата страна – „България“. Неговият собственик Илиян Ганев се влюбва в града преди повече от 15 години, но преди около 5 го превръща в свой дом. Той обича да лови риба, цял живот се е занимавал с кулинарство, а през последните години – с търговия и производство на вино.
Енергетика
България вече е напълно интегрирана с европейския пазар на ток
Българският електроенергиен пазар вече е изцяло интегриран с европейския с въвеждането в реална работа на пазарното обединение „в рамките на деня“ на българо-гръцката граница. Електроенергийният системен оператор (ЕСО) съобщи, че присъединяването на страната към Единния европейски пазар на ток се е случило във вторник, 29 ноември. Това е част от четвъртата вълна за пазарна интеграция.
КЕВР глоби НЕК и 5 частни компании за манипулации на пазара на ток
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) установи, че шест енергийни дружества, участници на пазара – едно държавно и пет частни – са извършили нарушение на чл. 5 от Регламент № 1227/2011 – REMIT (Регламент на ЕС относно интегритета и прозрачността на пазара на едро на енергия).
ЕС се споразумя за ценовия таван на руския петрол
Правителствата на Европейския съюз условно се споразумяха в четвъртък за горна граница на цените на руския морски петрол. Идеята за слагане на горна граница от 60 долара на барел, но според дипломат от ЕС, цитиран от Reuters, е договорен и механизъм за коригиране, за да се поддържа тавана с 5% под пазарната цена.
Цената на газа в България пое рязко нагоре
Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди 19-процентно поскъпване на природния газ в България от 1 декември. Така са първи път от три месеца насам цената на природния газ в България отново пое нагоре. Това стана след като от обществения доставчик „Булгаргаз“ внесоха предложение за поскъпване с 18.6% в началото на месеца, а днес леко го повишиха до 146.09 лв. за мегаватчас без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
Маскиран руски газ? Идеята на Путин за турски хъб крие подводни камъни
Планът на президента Владимир Путин да създаде газов хъб в Турция на теория може да позволи на Москва да маскира произхода на своето гориво в него. Това обаче едва ли ще е достатъчно да убеди европейците да купуват, пише Reuters в свой анализ по темата. Освен това ще са необходими огромни инвестиции и време за изграждането на подобно съоръжение.
Eвропа внася рекордни количества руски втечнен природен газ
На фона на ограничените доставки на руски газ, които повишиха цените в редица европейски страни, Европа е внесла рекордни количества руски втечнен природен газ (LNG) по море. Вносът е нараснал с над 40% между януари и октомври 2022 г. спрямо същия период година по-рано, предава Financial Times.
Технологии
„Без аналог“: Как се случи внезапната дигитализация на българското образование
Пандемията привидно завари всички неподготвени да скочат в изцяло дигитална форма на работа, учене и общуване. За едни обаче това се оказа по-лесно, отколкото за други. А примерът с иначе консервативната образователна система е един от най-красноречивите за бърза и повсеместна цифровизация. От строго присъствено допреди това, обучението внезапно премина онлайн. Под напора на обстоятелствата днес то изглежда по-съвременно и поне от технологична гледна точка може да се каже, че е така. Друг е въпросът за качеството му откъм съдържание и преподаване.
Rolls-Royce успешно тества водороден двигател
Британският индустриален производител Rolls-Royce заяви, че успешно е тествал самолетен двигател с водород. Това е първият подобен случай в световната авиация, който бележи важна стъпка към доказването, че водородът може да бъде ключов за декарбонизирането на въздушния транспорт.
Първият подводен кабел през Арктика
Проектът за изграждане на първия оптичен кабел през Арктика е привлякъл първия инвеститор, съобщи в петък консорциумът, който го изгражда. По първоначални изчисления той ще струва около 1.1 милиарда евро, пише Reuters. Подводният кабел, който е ще първият, положен на арктическото морско дъно, ще свърже Европа и Япония през Северна Америка, подобрявайки значително възможностите за пренос на данни.
Neuralink ще тества мозъчни чипове върху хора до 6 месеца
Илон Мъск очаква безжичният мозъчен чип, разработен от неговата компания Neuralink, да бъде подложен на клинични изпитвания върху хора след шест месеца, предава Reuters. Технологията, разработена с идеята да помага на хора с увреждания да се движат и общуват, ще бъде насочена в бъдеще и към възстановяване на зрението, каза още той.
ЕЦБ: Биткойн е „изкуствено поддържан“ и „на последно издихание“
Биткойнът се подкрепя изкуствено и не трябва да се легитимира от регулаторите или финансовите компании, пише Европейската централна банка в публикация в блога си в сряда. Статията определя токена като „неподходящ“ както за плащане, така и за инвестиция. Съмненията, обясняват авторите, произтичат от неговия „концептуален дизайн и технологични недостатъци“, които правят трансакциите с него „тромави, бавни и скъпи“. Те призоваха регулаторите да не дават легитимност на цифровата валута в името на иновациите.