Сега или никога: Климатичната криза скоро ще бъде непредотвратима
В своя нов доклад ООН отбелязва влошаване на екстремните явления по света
Сега или никога – възможността да бъде постигната целта за повишаване на глобалната температура с не повече от 1.5°С навлиза точно в този етап. За това предупреждават климатолозите от Междуправителствения панел за климатичните промени към ООН (IPCC), предава Bloomberg.
Според данните в анализа пикът на въглеродните емисии трябва да бъде най-късно през 2025 г. и след това тенденцията да се обърне. Това може да стане само след мащабно намаление на емисиите въглероден диоксид. Емисиите от метан трябва да бъдат намалени с около 1/3 към същия момент.
Междуправителственият панел на ООН по изменението на климата заяви, че е „почти неизбежно“ човечеството за кратко да надхвърли критичния температурен праг от 1.5°С в този сценарий, но може да се върне под това ниво до края на века.
Сега или никога, ако искаме да ограничим глобалното затопляне до 1.5°C“, каза съпредседателят на Третата работна група на IPCC Джим Скеа в изявление, придружаващо доклада. „Без незабавно и дълбоко намаляване на емисиите във всички сектори това ще бъде невъзможно.”
Целта от 1.5°С е амбициозният температурен праг, определен в историческото Парижко споразумение от 2015 г. Той е признат за решаваща глобална цел, тъй като отвъд това ниво стават по-вероятни така наречените повратни точки. Това са прагове, при които малки промени могат да доведат до драматични промени в цялата система за поддържане на живота на Земята.
Движим се в погрешна посока“, предупреждава и екологът Юлия Щайнберг от Университета в Лозана.
Според нея в момента светът не може да постигне целта от не повече 1.5°С или дори 2°С повишаване на температурите до края на столетието.
Но има и нещо положително в анализите на ООН – за първи път в човешката история има жизнеспособни технологии, които позволяват комфортен начин на живот, без да бъдат потребявани огромни количества енергия, отбелязва още Щайнберг.
В своя нов доклад от ООН отбелязват влошаване на екстремните явления – айсберг с големината на град Ню Йорк се е откъснал от Арктика заради рекордните температури и проливни дъждове наводниха източните брегове на Австралия.
От 2010 до 2019 г. глобалните въглеродни емисии достигнаха рекордни нива, макар и след това темпът на растеж да се забавя. Това е доказателство, че предприетите мерки имат ефект, но целта от не повече от 1.5°С повишение на температурите ще е невъзможна без незабавно и сериозно намаление на емисиите във всички сектори на икономиката.
Състоянието на околната среда е резултат от неустойчивата употреба на енергията и на земите, от начина на живот, посочват още експертите на ООН. Промяната ще доведе до по-устойчиво развитие на света, допълват те.
Специалният представител на САЩ по въпросите на климата Джон Кери коментира, че „определено, сега е моментът за нашата планета“.
Самодоволството ще бъде посрещнато от необратими и немислими въздействия от изменението на климата.“