Семейството, което създаде първата българска покривна палатка
Иновацията на Vagabond Home предлага уют на покрива на колата и възможност за бързо преместване
Едно от най-хубавите неща на къмпингуването е, че могат да се посетят невероятно красиви места и човек да са наслади на незабравими гледки директно от уюта на палатката си. Но всеки, който е бил поне веднъж на къмпинг, знае колко трудно и отегчаващо понякога може да бъде разпъването на палатката. Още повече, ако решите да смените дестинацията след ден или два.
Ами ако можеше палатката да е готова направо за ползване, а вие само да решите накъде тръгвате?
Точно това правят Елена Шопова и Здравко Дойчев със създаването на Vagabond Home. Те са първите производители на изцяло български по́кривни палатки в страната. На двамата преди шест години им хрумва идеята, че могат да започнат производство на български вариант на този вид палатки, които да са удобни, универсални, но и достатъчно устойчиви на различни метеорологични условия.
Снимка: Facebook/Vagabond Home
Ние винаги ходим на почивка с палатка, но обичаме да сменяме дестинациите. Купихме си нова кола и решихме да вземем и такъв тип палатка. Започнахме да правим проучване, но се оказа, че наличните покривни палатки нямат необходимата метеорологична устойчивост, разказва пред Economic.bg Здравко Дойчев.
Устойчивост и комфорт
Тогава той и жена му решават да направят своя концепция на такъв тип палатка и създават по́кривна такава, но с конструкцията на експедиционна – с два слоя плат и с размери 125 на 220 см. Добрата топлоизолация е може би основно предимство на палатката. Двата слоя плат създават комфорт при топло и студено време. Те предотвратяват конденза при влажно и студено време и елиминират всякаква възможност за пропускане на вода, дори и при проливен дъжд. Палатката е изработена от фибростъкло чрез вакуумна инфузия (процес, използващ се в производството на съвременните безмоторни самолети и ветроходни яхти). Така палатката тежи около 55 кг. и може лесно да бъде поставена на тавана на автомобила от двама души.
Vagabond Home e снабдена с телескопична стълба, дунапренен дюшек, четири димируеми лампи и 12V контакт за зареждане на електроника, черпещи енергия от запалката на автомобила, посредством интегриран кабел, джобчета за принадлежности. Монтажът на покрива на колата става посредством напречни греди, което я прави напълно универсална и подходяща за всякакъв тип кола.
Снимка: Facebook/Vagabond Home
Работилница за двама
Здравко е инженер по професия и се занимава с проектиране и чертаене на различните детайли по създаването на палатките, докато Елена се занимава с графичния дизайн. Към момента имат само един служител и скоро се очаква да бъде нает още един. Целият процес по производството се случва в помещение под наем в столичния квартал „Изгрев“.
В момента работим по създаването на серия от 15 палатки. Работим основно с немски материали, но платовете, които ползваме, са български. Цената на по́кривната палатка за България е 4500 лв. Официалната ни цена за Европа е 3200 евро. За България се опитваме да излезем на по-ниска цена и разчитаме на директни продажби, а за Европа – в момента започваме преговори с дистрибутори", казва Дойчев.
Оказва се, че интересът от страната на българите е доста голям. Здравко разказва, че преди 5 години със съпругата си са направили прототипна палатка и са създали Facebook страница на компанията. „Още тогава се свързаха много дистрибутори на материали с нас и интересът беше голям, но сериозно се захванахме с производството преди година и половина“, уточнява той.
Инвестиция
За да стартира по-сериозното производство, на Елена и Здравко им се налага да изтеглят 50 000 лв. кредит и отделно влагат около 30 000 лв. лични средства, тъй като за производството на подобен тип палатки освен скъпи материали, е необходима и професионална техника.
Една от основните ни задачи е да успеем така да направим, че производството да не спре през зимата, защото това е сезонен продукт“, казва един от основателите на Vagabond Home.