Сепаратистите спечелиха в Каталуния, но това не значи независимост
Свиканите от испанския премиер предсрочни избори в региона не направиха ситуацията там по-лесна за решаване
След като Каталуния официално обяви независимост от Испания през октомври, Мадрид отговори бързо, налагайки директно управление над региона и насрочвайки нови избори на 21 декември. Рекорден брой хора упражниха правото си на глас и отново дадоха на сепаратистките партии мнозинство в регионалния парламент.
Резултатите обаче са много по-сложни от това. Трите сепаратистки партии общо спечелиха крехко мнозинство в 135-мандатния парламент, което е малко по-малко, отколкото имаха в предишния парламент. Въпреки това най-голямата партия, печелеща най-много гласове, е центристката партия „Граждани”, която настоява Каталуния да остане част от Испания. Резултатите колко дълбоко са разделени каталунците по въпроса за независимостта.
Уволненият каталунски премиер Карлес Пучдемон от Брюксел заяви, че изборният е резултат е победа за „Каталунската република”. Неговата партия „Заедно за Каталуния” спечели 34 места, което е повече от очакваното. Втората по големина сепартистка партия е „Републиканска левица на Каталуния”, оглавявана от бившия вицепремиер, който в момента е в испански затвор, изправен пред обвинения за бунт и предизвикване на размирици заради участието му в организирането на референдума за независимост.
Консервативната Народна партия на испанския министър-председател Мариано Рахой претърпя загуба, спечелвайки само три места в каталунския парламент. Резултатът е удар за Рахой, който свика предсрочните избори с надежда да премахне призивите за едностранно обявяване на независимост и възстановяване на върховенството на испанския закон в региона. Испанските акции претърпяха спад в петък сутринта, тъй като резултатите от изборите в Каталуния предполагат, че ще има още напрежение между Барселона и Мадрид.
Като се имат предвид резултатите, засега не е ясно кой ще успее да състави правителство. Партия „Граждани”, която има малко над 50% от гласовете, ще се затрудни да състави коалиция с другите юнионистки партии, тъй като всички те са разделени как да се продължи напред и кой трябва да бъде следващият премиер.
С мнозинството от местата в парламента сепаратистите имат по-голям шанс да съставят коалиционно правителство, но от референдума насам тези партии станаха още по-разделени. Не всеки подкрепя Пучдемон отново да бъде премиер, а освен това той може да бъде арестуван, когато се върне в Испания, заради ролята си в референдума за независимост на Каталуния.
„Движението за отделяне няма да изчезне”, коментира Антонио Баросо, заместник-директор по изследователската дейност в тинк-танка Teneo Intelligence. Въпреки това си остава фактът, че испанската конституция все още забранява на региона да се отцепи. Освен това международната реакция спрямо обявяването на независимост от страна на Каталуния показа, че другите страни не биха признали региона като независима държава.