Северна Македония получава €4 млрд. международна подкрепа за отказ от въглища
Международни кредитори, включително Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Световната банка, подкрепят план на стойност 4 млрд. евро за отказване на Северна Македония от въглищната енергия. Това каза пред Reuters президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо.
Сделката, която се очаква да бъде обявена по време на климатичната конференция COP28 в Дубай, започваща на 30 ноември, ще изложи план за затваряне на двете въглищни електроцентрали в страната и замяната им с 1.7 гигавата възобновяема енергия.
Въглищата в Северна Македония представляват 40% от енергийния микс в страната, така че са много големи, много са важни“, каза Одил Рено-Басо.
„Това е един пример за това, което бихме искали да покажем на COP28, да представим този подход и това, което може да се постигне, както и ангажимента на страната.“
Наречен „Инвестиционна програма за справедлив енергиен преход“, планът следва подобни усилия за спиране от експлоатация на въглищни централи в Южна Африка, Индонезия, Виетнам и Сенегал, с подкрепата на правителства, публични кредитори и частни инвеститори.
Цената му – еквивалент на 2000 евро за всеки от 2-те милиона жители на балканската държава – подчертава трудностите, пред които са изправени много малки или страни с ниски доходи при финансирането на прехода към по-чиста енергия.
През 2018 г. ООН определи столицата на Северна Македония, Скопие, като най-замърсената в Европа и страната работи от години, за да се откаже от въглищата. Но през 2021 г. тя отвори отново пасивната въглищна електроцентрала РЕК „Осломей“, за да намали вноса на електроенергия. И двете му въглищни централи са остарели, амортизирани и работят с лигнит – най-замърсяващият вид въглища.
Говорител на Инвестиционните фондове за климата (CIF) на Световната банка потвърди, че Северна Македония кандидатства за до 85 милиона долара концесионно финансиране от нея и каза, че инвестиционният план, включително конкретната сума пари, ще отиде при управляващия орган за одобрение в началото на следващата година.
Рено-Басо каза, че наред с около 300 – 400 милиона евро концесионално финансиране, финансирането ще дойде от многостранни кредитори като Международната финансова корпорация (IFC) и частния сектор.
Говорител на IFC каза, че зеленият преход, включително в Северна Македония, е един от ключовите приоритети, но не е в състояние да потвърди каквито и да е подробности за плана. Световната банка не беше открита за коментар. Правителството на Северна Македония не отговори на искането за коментар.
През 2021 г. Северна Македония се присъедини към Powering Past Coal Alliance, група от държави, ангажирани с постепенното премахване на енергията от въглища. След първоначалната цел за завършване на прехода до 2027 г., тя измести датата до 2030 г. през януари миналата година.
Забавянето и плановете за откриване на две нови въглищни мини на фона на опасенията за енергийната сигурност на страната, предизвикани от войната в Украйна, отразяват действията на други държави от Европейския съюз, но предизвикаха критики от защитниците на екологичните кампании.