Сезонът на отчетите върви по-добре от очакваното
Инвеститорите обаче очакват действията в САЩ по отношение на данъчната политика в следващите години
~ 3 мин.
Голяма част от публично търгуваните компаниите вече представиха отчетите си за тримесечието от юли до септември и резултатите им като цяло изглеждат по-добре от очакванията на Wall Street, пише CNN в свой анализ. 76% от компаниите в широкия индекс S&P 500 са надхвърлили прогнозите за печалба на акция, а 61% – тези за приходи, според FactSet.
Последната прогноза за средната печалба на компаниите обаче е за 2.7% надолу, което ако се сбъдне, ще е най-големият годишен спад от средата на 2016 г. Добрата новина е, че това е много по-добра прогноза, отколкото беше преди месец - 4.1% понижение, пише изданието.
„Печалбите в САЩ са силно изненадващи“, пише в бележка до клиентите в петък Мислав Матейка, ръководител на глобалната и европейска стратегия за дялово участие в JPMorgan (JPM). "Инвеститорите също изглеждат по-благосклонни и акциите, които пропускат предварителните оценки, не са толкова строго санкционирани, както през миналите тримесечия", отбелязва той.
Причината за сегашното повишение е двойна, смята Ник Райч, главен изпълнителен директор на The Earnings Scout. Той посочва, че обичайно между 75-80% от S&P 500 компаниите побеждават очакваният на анализаторите за всяко тримесечие и това е така заради следвания от компаниите и анализаторите по-консервативен подход. През това тримесечие обаче корпоративните приходи са тласнати нагоре и от стимулите на Федералния резерв, който миналата седмица официално обяви трето поредно намаление на лихвите.
Междувременно перспективите за четвъртото тримесечие намаляват. Само преди месец се очакваше годишните приходи да нараснат с 2.4%, а сега прогнозите са за спад от 0.4%, според FactSet.
Инвеститорите вече мислят за президентските избори
Изглежда е рано инвеститорите да се притесняват за президентските избори в САЩ догодина. Goldman Sachs обаче изтъква, че вниманието на портфолио мениджърите се насочва към инвестиционните последици от потенциалните резултати от вота през 2020 г.
На дневен ред са последиците от потенциали данъчни промени и засилващата се регулация в някои сектори. На фокус е предложената от американския сенатор Елизабет Уорън политика в посока на твърде големите вече технологични компании, които според нея трябва да бъдат разбити.
Едно от нещата, които може да се проследят количествено, е влиянието на корпоративния данък върху печалбите на компаниите от S&P 500, смятат в Goldman Sachs. Банката отбелязва, че ако например данъчните намаления на Републиканците от 2017 г. бъдат напълно премахнати и обърнати, изчисленията сочат, че ръстът на корпоративните приход през 2021 г. биха се потопили със 7%, вместо с очакваните 5%.
Очаква се, че някои сектори да се окажат под натиск от засилващата се несигурност в политиката. Под въпрос е как ще се развият обстоятелствата за компании като Facebook и Google. „Историята показва, че акциите в САЩ всъщност реагират повече на прилагането на политиката, отколкото на резултатите от изборите“, каза главният стратег на САЩ Дейвид Костин.
Голям момент за Саудитска Арабия
Саудитска Арабия придвижва напред плановете си за листване на държавната петролна компания Saudi Aramco. Рияд одобри първичното публично предлагане на акции, което се очаква да е най-голямото в света. Дебютът ѝ ще стане на местната фондова борса.
Публичното предлагане на Saudi Aramco е част от плана на престолонаследника на Саудитска Арабия принц Мохамед бин Салман да еманципира страната си от петролната зависимост и да я развие в други икономически области.
Публичният дебют на компанията обаче е съпроводен от фалшиви стартове. Идеята бе лансирана за първи път преди 3 години. Новината за официалното одобрение от държавата дойде в неделя.
Финансовите пазари чакат с нетърпение как ще се развият нещата.