Столична община е осъдена заради мръсния въздух
Йорданка Фандъкова и екипът ѝ имат 12 месеца да предприемат всички мерки, които не са взели през годините досега
Със своето бездействие Столична община е допуснала системно превишаване на фините прахови частици. Кметът Йорданка Фандъкова и нейният екип не са приели актуална програма за управление на качеството на въздуха, а също така не са изпълнили задължението си да информира обществото относно състоянието на атмосферния въздух. Това се посочва в решение на Софийския градски съд, който се произнесе по дело, заведено от група неправителствени организации, обединени в „Група за чист въздух“.
Решението все пак не е окончателно и може да се обжалва в двуседмичен срок пред следващата инстанция.
Сега съдът задължава общината в срок от 12 месеца от влизане в сила на съдебното решение да преустанови бездействието си и да предприеме мерки. Тя трябва да изготви стимули за използване на алтернативни методи за отопление и да направи оценка на въздействието на сектор "Транспорт".
Общината се задължава да направи анализ за възможностите за етажни паркинги и увеличаване на буферните паркинги, както и изграждане на цялостна велосипедна мрежа. Също и да въведе стимули за използване на алтернативни незамърсяващи методи за отопление и да направи анализ на възможностите за изграждане на паркове в териториите с наднормено замърсяване и/ или зелени стени.
Неправителствените организации поискаха от съда да установи дали в периода 2015-2017 г., когато е имало замърсяване на атмосферния въздух с фини прахови частици над нормата, общината е предприела адекватни и ефективни действия по контрол и ограничаване на замърсяването.
Това е голям успех за софиянци и България, тъй като показва, че гражданите могат с общи усилия чрез колективни искове да отстояват правата си на чист въздух и чиста околна среда", казва от „Група за чист въздух“.
Припомняме, че през 2017 г. България беше осъдена в Люксембург затова, че не е изпълнила задълженията си по законодателството на ЕС в областта на качеството на атмосферния въздух (Директива 2008/50/ЕО). Тогава финансови санкции не бяха наложени, а държавата трябваше да плати само разноските по делото.