Shein излиза на борсата в САЩ в стремеж да разшири глобалния си обхват
През последните няколко години Shein бележи стремителен възход, след като спечели потребителите по целия свят
Китайският гигант за бърза мода Shein е подал поверително заявление за първично публично предлагане (IPO) в САЩ, тъй като компанията се стреми да разшири глобалния си обхват. Търговецът на дребно беше оценен в частни кръгове на финансиране на 66 милиарда долара, а според хора, запознати с темата, може да започне да се търгува на борсата в Ню Йорк още през 2024 г., пише CNBC.
Не е ясно колко струва компанията в момента, но нейната оценка е била централна точка на дебат между Shein и консултантите, с които работи.
Поверителното подаване на документи е често срещано явление, тъй като позволява на компаниите да комуникират с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ и да правят всички необходими корекции в своите документи при закрити врата. През следващите няколко месеца Shein вероятно ще направи промени в документите си и ще отговори на многобройните въпроси от Комисията. Подаването ще бъде публично оповестено, след като компанията е готова да продължи напред със своето IPO. Тогава комуникациите със SEC и всички корекции в документацията също ще бъдат публикувани.
През последните няколко години Shein бележи стремителен възход, след като спечели потребителите по целия свят с модерните си дизайни, безкраен асортимент и изключително ниски цени. Но дружеството се сблъска с поредица от предизвикателства по пътя си и с обвинения в използване на принудителен труд във веригата за доставки, нарушаване на трудовото законодателство, вреда на околната среда и кражба на дизайни от независими творци.
Компанията в момента е разследвана от новосформирания комитет на Камарата на представителите в САЩ за връзки с Китайската комунистическа партия и е изправена пред проверка за връзките си с Пекин. Много законодатели, включително 16 републикански генерални прокурори, призоваха SEC да гарантира, че Shein не използва принудителен труд във веригата си за доставки, преди да ѝ бъде разрешено да започне да търгува в САЩ.
През октомври Марсело Клауре, новият вицепрезидент на компанията и бивш главен изпълнителен директор на SoftBank, каза в интервю за CNBC, че Shein си сътрудничи със законодателите и отделя време, за да се срещне с тях, за да обясни бизнеса си. Той каза, че „няма такова нещо като принудителен труд“ във фабриките на Shein, които е посетил. Но компанията многократно е признавала, че принудителният труд е бил открит в нейната верига за доставки и е отбелязвала, че предприема стъпки за отстраняването му.
Тъй като Shein прераства от неизвестен китайски търговец на дребно в глобален гигант със седалище в Сингапур, тя до голяма степен остава в сянка.