Шотландска фирма произведе 50 GWh енергия от приливи
Количеството се равнява на над 50% от общото световно производство на този тип енергия
Нововъзникващият сектор на енергията от приливи и отливи изглежда е направил още една крачка напред. Фирма със седалище в Единбург обяви, че нейният проект е постигнал производство на 50 гигаватчаса електроенергия.
През ранните часове на тази сутрин...нашият масив от приливни потоци край бреговете на Пентланд Фърт стана първият в света, който генерира 50 GWh електроенергия“, каза Греъм Рийд, главен изпълнителен директор на SAE Renewables.
Рийд описа новината като „важен крайъгълен камък в предоставянето на мощност на приливни потоци в световен мащаб“.
Общото глобално генериране от всички други приливни устройства и обекти е по-малко от 50% от това количество“, добави той.
Разположен във водите на север от континентална Шотландия, масивът MeyGen на SAE Renewables се състои от четири 1.5-мегаватови турбини и има общ капацитет от 6 MW, когато е напълно работещ.
В момента работят три турбини. Те са разположени на 20 метра под студените води край северното крайбрежие на Шотландия, където обменът на вода между Северно море и Северния Атлантик е притиснат между континенталната част на Шотландия и Оркнейските острови. Това невиждано, и понякога забравено, място има някои от най-силните приливни потоци, открити навсякъде по света, и представлява предвидим източник на възобновяема електроенергия.
Шотландия има дълга връзка с производството на нефт и газ в Северно море, но през последните години се превърна в център за компании и проекти, фокусирани върху енергията от приливи и отливи и морската енергия като цяло.
Тези бизнеси включват Nova Innovation, която разработи 600-киловатовата Shetland Tidal Array, и Orbital Marine Power, която работи върху това, което казва, че е „най- мощната приливна турбина в света“.
На север от континенталната част на Шотландия, архипелагът Оркни е дом на Европейския център за морска енергия, където разработчиците на енергия от вълни и приливи могат да тестват и оценяват своите технологии в открито море.