Ще обучаваме ИТ специалисти и в малките градове
Дипломите не работят в дигиталното общество
Светлин Наков:
Той има повече от 20 години опит в технологичната индустрия като софтуерен инженер, предприемач и преподавател. Бил е ръководител на софтуерни проекти, с богат опит в областта на информационните системи, уеб програмирането и други. "Живее в София и работи като Вдъхновител на Софтуерния университет" , това е само част от визитката на Светлин Наков. Днес той е един от най-добрите специалисти в ИТ индустрията у нас и съосновател на Софтуерния университет в София.
Той е преподавател на хиляди студенти не само в "СофтУни", а и в други български университети. Светлин Наков продължава да развива идеите си и да стига все по-далеч. Мечтае някой ден България да се превърне в „Силициевата долина“ на Европа (бел. ред. "Силициевата долина" е водещ център за високотехнологични иновации в САЩ).
За тенденциите в ИТ сектора, бъдещето на България в дигиталния свят, образованието и вълнуващия технологичен фестивал Webit, Economic.bg разговаря с преподавателя и предприемач Светлин Наков.
- Разкажете повече са новата програма на Софтуерния университет?
Новата програма на Софтуерния университет е между 1-3 години, в зависимост от това кой колко бързо се развива. Започва се отново с безплатен курс по основи на програмирането, след това има изпит и подготвителен модул, в който много накратко се учат основни на новите специалности. След като за един семестър – 4 месеца хората се запознаят с всичко, те вече избират специалност, което досега го нямаше като опция.
Едната иновация е, че има специалност, а второто, че удвояваме упражненията и почти махаме домашните, защото хората не ги пишат. Те ще се случват на живо в клас, за да може да вдигнем нивото на завършване на университета. При нас винаги е имало много хора, но дори и половината не завършват. Всеки, който е завършил СофтУни, започва работа.
При нас идват хора, които не са мотивирани и ние търсим начини да ги ангажираме и мотивираме повече, така че да постигаме резултати. Голямото предизвикателство, с което ние се борим, е как от малък брой хора да произвеждаме голям брой успешни истории. Направихме проучване на 800 души от нашите студенти и 140 фирми. Идентифицирахме топ технологиите и уменията, които трябва да имат младите хора за започване на работа в ИТ индустрията. Степенувахме ги по важност и направихме новата учебна програма, която е опростена.
- Планирате ли да се развивате извън София?
Планираме да навлезем в повече градове. Започваме от юни в 10-12 града в страната. Работата ще е с деца от 5 години нагоре, с ученици и учители. Идеята е учителите да пренесат идеята и да запалват децата.
В малките градове ще се учи базовият курс по основи на програмирането, който е първата стъпка и ще е безплатен. Чрез него ще разбереш дали ти се отдава, дали те пали и дали е за теб тази професия. Ако решиш да продължиш, може да се случи онлайн, или ще организираме и някои от следващите модули по малките градове. Засега е само началният курс.
До момента 15 000 души на година пробват програмиране, но жалкото е, че по-малко от 1000 завършват, което ще го подобряваме.
- Научи ли се държавата да помага на ИТ индустрията?
Краткият отговор е – не. Не вярвам в държавата, каквото и да направят, основната им задача ще е да усвоят едни пари. Всичко дори и с добра кауза ще бъде побългарено. От социализма насам аз не съм видял едни пари да се харчат разумно. Вярвам обаче в алтернативите на държавата, не сме само ние – Webit събитието е прекрасен пример как хора без държавно участие и благодарение на това, че го нямат, събират очите на целия свят и показват, че тук се случва една истинска екосистема за стартъп, иновации, технологии, софтуер, хардуер и въобще новата икономика на 21 век. Има ИТ компании, които правят чудеса без и благодарение на това, че няма участие държавата. Ако дойде един момент, в който държавата ще ни дава едни пари и ще ни казва какво да правим, аз не бих ги взел.
- Какво да очакваме от пазара на ИТ технологии тази година?
Едно от бурните неща, към които вървим, е изкуствен интелект. Очаквам там да има много голям бум, това няма да стане тази година, а може би следващите няколко години. Очаквам голямо развитие – роботиката отива напред. Очаквам тотална дигитализация на цялата икономика. Включително отрасли, които са по-слабо засегнати като земеделие.
- Как бизнесът по-ефективно да си помага чрез технологиите?
Големите иновации стават на ръба между ИТ и нещо останало. Те дават възможност по нов начин да правим земеделие, транспорт, здравеопазване и т.н. Много вярвам във всички тези неща. Ето например генетиката и това, че всеки в момента за 1000 долара може да си изкара гените и да си разглежда като файл цялото ДНК, от там ще излязат интересни разработки. Радвам се, че голяма част от тези неща на световно ниво успяват да се случат в България.
Говори се, че виртуалната реалност много ще навлезе, но все още не виждам да отива към масовост. Но всяка технология си има един цикъл – откриват я, правят я, зарязват я или не й обръщат внимание. В един момент идва времето и тя става толкова евтина, че може всеки да си я има в джоба, в телефона и тогава вече става масова. Експоненциално развитие - скоростта, с която се развиват нещата ще се покачва, в такова време живеем.
- Покачват ли се възнагражденията на ИТ специалистите и търсенето им?
Със сигурност да и двете, но това няма да е до безкрайност. Търсенето очаквам още много години наред да се покачва., докато фирмите все повече търсят истинския талант. Сега медиите много обичат да пишат, че програмистите взимат по 5000-10 000 лв. заплати, но това не е за всеки програмист. Както един лекар не взима 15 000 лв., има и такива, но те са единици.
Борбата винаги е била безмилостна и в последно време ще става все по-безмилостна, защото България става все по-атрактивно място. Аз виждам една трансформация – от аутсорсинг дестинация към една по-висока добавена стойност, тоест тук да се прави research, development, да се измислят нови технологии и т.н. Виждам го в стартъп еко системата, виждам го и в старите фирми.
Дълго време една аутсорсинг компания работи и изведнъж започва да отделя продукти, които да стават за световния пазар и всяка по-голяма фирма рано или късно тръгва по този път. Там вече не говорим за ниската добавена стойност – ще вземем един проект, който някой е измислил и ще го напишем, а ще измислим цялото нещо и ще го движим от А до Я. Аз съм страхотен оптимист в темата дигитално предприемачество, дигитална икономика, дигитализиране на България и вярвам в потенциала й.
- Кои са спирачките на ИТ индустрията?
Спирачки са недостатъчното образование, особено в по-ниските класове, защото то трябва да тръгне от училище. В университета вече е късно. Стопери са подкупните съдилища, за които само се говори и няма решение, политиците и т.н. Хубавото на ИТ индустрията е, че много малко зависим от държавата и политиците. Те ако ни натиснат, ние ще се изнесем. Не вярвам държавата да се намеси грубо в индустрията ни, защото ще изгони хората. Тя не разбира този сектор.
Аз съм оптимист, чакат ни хубави години. Webit разпалва целия свят и насочва вниманието към България. Остана ние да си свършим работата в образованието и да мобилизираме държавата и обществото да гледа все повече в тази посока.
- В едно интервю в сайта Kmeta.bg имаше заглавие, че хората губят 5 години в университета и след това стават програмисти...
Все по-малко хората ходят в университетите, защото отдавна са разбрали, че няма никакъв смисъл, така е и по целия свят, не само в България. Очаквам в някакъв момент да се стигне до това да отпадне концепцията за дипломите, защото тя не работи в дигиталното общество и в новата ера. Не говоря само за ИТ, а например и за маркетинг. Държавната система и концепция за образование е сгрешена, тя не може да усвоява толкова бързо промените, които се случват, тя няма тази гъвкавост. Единственият начин да се случи това е хората от бизнеса да започнат да преподават.
Има световно течение към това да се реформира образованието във всички нива, но няма ясен път. Има едно лутане в момента. Няма една държава, в която да е направено и ние да го копираме. Аз смятам, че пътят ще е по-скоро да се махне монопола на държавата. Ако държавата махне монопола над това само тя да издава дипломи и да определя учебните планове, тогава ще има развитие. В момента в един частен университет, ако искаш да пуснеш нова специалност, трябва сега да я гласуваш, да я приеме академичният съвет, а от догодина есента да започне. Тя тогава вече няма да е актуална. По този начин е невъзможно, не трудно.
- Дойде ли краят на дипломите?
Дойде. В ИТ сектора и дигиталната икономика, твърдо мога да кажа, че да. Практически всички фирми от областта на маркетинг и дигитални технологии, това което работят служителите им никога не са го учили в университети и нямат диплома за него, а и не искат да имат. Не биха посъветвали и децата си да имат. Истинското образование е извън университетско-училищната система.
- Какви са емоциите и впечатленията ви от Webit?
Цялата ИТ индустрия е тук, толкова много дигитални лидери от цял свят не помня да са идвали у нас. Това е едно много силно послание – България – дигитална столица на новите пазари. Мисля, че с дружни сили ще успеем да внушим, че това наистина е така. Очаквам световни отзвуци и промяна на отношението на света към нас, защото винаги са ни смятали за дупка, а сега е различно. Подобно събитие не е правено до момента.