Швеция официално подписа искане за членство в НАТО
Очаква се Финландия да последва примера ѝ, а Турция да наложи вето на присъединяването им
Швеция подписа официално искане за присъединяване към НАТО днес – ден след като страната обяви намерението си за влизане в 30-членния военен съюз, предават световните медии. В съседна Финландия се очаква по-късно през деня депутатите да одобрят официално решението на финландските лидери за присъединяване и на тяхната държава.
Ходовете на двете скандинавски страни слагат край на многогодишни традиции – на над 200-годишната военна необвързаност на Швеция и неприсъединяването на Финландия след Втората световна война. С тези си действия те предизвикаха гнева на Кремъл.
И докато повечето членки на НАТО приветстват влизането им в съюза възможно най-бързо, то Турция изглежда планира да го усложни и да наложи вето. Президентът Реджеп Ердоган заяви, че не може да им позволи да се присъединят заради предполагаемото им бездействие срещу прогонените кюрдски екстремисти. Той ги обвини, че отказват да екстрадират „терористи“, издирвани от страната му.
От думите му става ясно, че пътят на Швеция и Финландия към НАТО ще е всичко друго, но не и гладък. За да се присъединят, трябва да се съгласят всички 30 членки.
На фона на предстоящите премеждия – както по линия на Турция, така и на недоволната Русия – шведският външен министър Ан Линде днес подписа официалното искане за присъединяване към Алианса. Според нея то ще бъде изпратено до генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Изглежда, че сме взели решение, което е най-доброто за Швеция“, каза тя при подписването на документа.
Финландският президент Саули Ниинисто междувременно пристигна в Швеция на официално двудневно посещение. Той бе посрещнат от шведския крал Карл XVI Густав и кралица Силвия, по чиято покана е там. Планирано е Ниинисто да се обърне към шведския парламент в реч, която се очаква да се съсредоточи върху НАТО, както и да се срещне с премиера Магдалена Андерсон.
В Twitter Ниинисто каза, че „времето е отлично, а силен и стабилен северен регион е нашата обща кауза“.
По време на кратка пресконференция Карл XVI Густав отбеляза, че „посещението се характеризира със сериозната ситуация в нашата околност“. Ниинисто добави, че
нашата политика за сигурност отдавна е подобна и дори сега, когато ситуацията го изисква, ние предприемаме стъпките си заедно“.