Синдикатите искат ново увеличение на минималната заплата от юли
Бизнесът изтъква икономическата несигурност и начина на формиране на МРЗ като основни мотиви против повишенията
Синдикатите поискаха още едно увеличение на минималната работна заплата през 2022 г., което да бъде заложено в актуализацията на бюджета през юли. Това стана ясно на извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, по време на което бизнесът и синдикатите обсъдиха с държавата предстоящото от 1 април повишение на МРЗ от 650 лв. на 710 лв.
От синдикатите заявиха, че приветстват ръста от 9%, но констатираха, че минималният доход вече изостава на фона на 10-процентната инфлация, отчетена през февруари. С този мотив Любомир Костов от КНСБ поиска с актуализацията на бюджета през юли минималната заплата да бъде увеличена отново и е да стане 760 лева.
„От една страна, да има предвидимост за бизнеса – да свикне по-бързо. От друга страна, да зададем посоката, в която тръгва държавата ни, а именно, вместо да обсъждаме постоянно какъв да е размерът на минималната заплата, в средносрочна бюджетна прогноза, която предстои да се актуализира, изпълнителната власт да излезе, да каже, че ще е 50% и да следва тази посока на развитие в следващите няколко години“, посочи Костов, цитиран от БНР.
Работодателите се обявиха против повишаването на минималната заплата, определено от държавата. В мотивите си по време на срещата те посочиха, че на фона на нарастващите и непредвидими цени на тока за бизнеса и поскъпването на суровини – като метали, жито и горива, увеличението на МРЗ ще засегне всички фирми, работещи в условията на висока конкуренция.
Председателят на управителния съвет на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев заяви, че срещата днес е била безпредметна.
Въздържахме се от подкрепа за постановлението за приемане на нов размер на минималната работна заплата от 1 април. Причината е не заради сумата от 710 лв., а заради начина на формиране. И всъщност срещата беше безпредметна, тъй като увеличаването на МРЗ вече е гласувано в Народното събрание с държавния бюджет за 2022 г.“, посочи Митрев.
Междувременно социалните партньори подкрепиха поредното удължаване на действието на мярката „60/40“ за запазване на заетостта.
Cxeмaтa бe yдължeнa по-рано дo 28 фeвpyapи, ĸaтo Aгeнциятa пo зaeтocттa вeчe пpиĸлючи c пpиeмa нa дoĸyмeнти зa paбoтилитe пpeз янyapи 2022 г. и ceгa тeчe пpиeм зa фeвpyapи. Новият срок на действие на мярката е до края на юни, когато приключва нотификацията й от ЕС.