„Прилича на съдебен спор“: Скандалът с „Турски поток“ рязко излезе на политическата сцена
Депутатите от ПП-ДБ „употребяват“ един от най-големите скандали в българската енергетика за предизборни цели, докато преди това мълчаха
Близо месец, след като в интернет се появи „изгубената“ пътна карта за „Турски поток“ през България, темата рязко влезе в парламента. Начинът, по който се случи обаче, оставя усещането, че причината за това не са въпросителните, които излязоха около спорния проект, а предстоящите избори и търсенето на опорки за предизборната кампания.
Пак комисия...
Поредна временна комисия в парламента, която този път да изследва фактите и обстоятелствата около изчезналата пътна карта, предлагат от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ). Коалицията е внесла днес проект на решение в деловодството на Народното събрание. Създаването ѝ беше анонсирано от депутата от ПП-ДБ Венко Сабрутев по време на брифинг в петък, на който присъстваха и представители от "Демократична България".
Днес, когато нямаме ангажимент да имаме мнозинство, може спокойно да извадим пред обществото, защото то трябва да знае защо България осигури стартиране на войната в Украйна, защо България даде на Русия тази възможност, българските граждани трябва да знаят защо бяха похарчени три милиарда лева за руска тръба, която ще превозва руски газ“, каза той.
Целта на комисията ще е да се установят всички факти и обстоятелства около тръжните процедури и физическото изграждане на газопровода, защото там, според ПП-ДБ, има много сериозни съмнения за нарушения. „Трябва да се види дали не сме влезли в тежка зависимост. Там има много големи съмнения за нарушения", обясни Сабрутев.
Веднага след това и представители на ГЕРБ дадоха брифинг по темата, като казаха, че не се страхуват от временни комисии и ще се включат и в тази. „Решението е взето от българския парламент за този проект, единодушно“, каза депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър, отговорен за подписването на проекта и изгубената му пътна карта, Теменужка Петкова.
Как сме помогнали да се заобиколи Украйна при условие, че тя продължава да транзитира руски газ“, попита Томислав Дончев.
Според сметките на ГЕРБ приходите от транзит на руски газ по „Турски поток“ през България, който те държат да наричат „Балкански поток“, до тази година ще бъдат 1.7 млрд. лв., а той струва 2.6 млрд. лв. По думите на Дончев мегапроектът ще се изплати само за 5 години, което отговаря на въпроса дали е рентабилен.
Според Дончев създаването на тази комисия е „жалък опит парламентът да се използва за предизборни цели“.
Не бива да докарваме ситуацията до това парламентът да прилича на съдебен спор, на имитация на правосъдие“.
Бил ли е „Турски поток“ част от преговорите за правителство?
На 18 март, когато все още ПП и ДБ се надяваха на коалиция с ГЕРБ, в интервю за bTV Кирил Петков бе запитан дали в преговорния процес за съставянето на кабинет с първия мандат ПП и ДБ са поставили въпроса за пътната карта пред Теменужка Петкова. Тогава той категорично отговаря: "Не, не сме я питали".
В преговорния екип ние работихме по този документ. Решихме да не се опитваме да говорим за всички други странични теми ("Турски поток" – бел. ред.), защото това, което ни се случваше и според мен имаше и трети страни, които се опитваха да го направят, е да се вкарват максимално различни други теми. В преговорния екип ние решихме да се абстрахираме от всички други теми, да говорим за реформите, които трябват на България".
Тогава той каза и нещо друго много интересно:
Не трябва да ставаме политически съдии и прокурори, трябва да се борим институциите да си вършат работата. Дума срещу дума е едно непрекъснато говорене."
На въпрос по време на брифинга днес, защо чак сега се повдига темата "Турски поток", Сабрутев отговаря:
Темата "Турски поток" беше част от преговорите между ПП-ДБ и ГЕРБ. Те отказваха да включат тази тема в дневния ред на Народното събрание."
В подкрепа на думите на Петков отпреди десетина дни и в противоречие на твърдението на Сабрутев от сега, Теменужка Pеткова казва пред НС днес: "Лъжа е категорично, че темата „Балкански поток“ е присъствала в преговорите между нас".
Тази тема буквално беше поставена в последния ден, когато стана ясно, че всичко, свързано с преговорите, се проваля. Тогава те, един вид като заплаха спрямо нас, решиха, че ще поставят темата, свързана със създаване на анкетна комисия във връзка с този проект“, добави Петкова
От поредния скандал, в стил съдебен спор, между бившите коалиционни партньори ясно проличава, че рязкото излизане на дневен ред на казуса "Турски поток" не предвещава отговори на десетките въпроси и обвинения, свързани с проекта, а ще се превърне в поредната скандална тема, по която депутати ще се събират на временна комисия, употребявайки един от най-големите скандали в българската енергетика за предизборни цели.