Скъпата енергия „гони“ германските компании в чужбина
Deutsche Bank вижда възможност за ускорена деиндустриализация на страната
Скъпата енергия и нарастването на други разходи, като за труд например, карат все повече германски компании да обмислят преместване на производствени бази в чужбина. Deutsche Bank дори прогнозира ускорена деиндустриализация на страната.
Пакетът за енергийна помощ на Германия на стойност 200 милиарда евро ще осигури частично облекчение за бизнеса и е малко вероятно да разубеди компаниите, които вече искат да се преместят в по-евтини производствени бази в чужбина, да останат, пише Reuters.
Германското правителство изготви своя пакет за енергийни облекчения миналия месец. Той включва таван на цената на газа и намаляване на данъка върху продажбите на горивото. Целта му е да помогне на домакинствата и малкия и среден бизнес (МСП) да се справят с нарастващите цени.
Предложеният пакет за енергийни облекчения няма да промени нищо в дневния ред за момента. Все още трябва да намерим алтернативи“, каза Мадс Райдър, главен изпълнителен директор на базирания в Бавария производител на порцелан Rozenthal.
143-годишната германска компания обмисля преместване на част от производството си извън родината, за да намали разходите. Райдър коментира, че планът за ограничаване на цените на газа все още е твърде неясен, за да го убеди да преразгледа своите намерения.
Тази седмица германското правителство трябва да разкрие подробностите за него и мерките в пакета за облекчение, който трябва да продължи до пролетта на 2024 г.
Високите разходи за труд и други разходи в Германия карат много компании да преместят части или целия си бизнес на по-евтини места в нововъзникващи европейски (и не само) икономики или поне да мислят за това.
Ларс Фелд, икономически съветник на германския министър на финансите Кристиан Линднер, каза, че енергийната криза е изострила до крайност необходимостта от подобни решения. Според него тези, които мислят за релокация, сега ще изчакат да видят как работят мерките.
Това е важен психологически тласък. Но ние няма да можем да се върнем към цените на енергията, каквито бяха преди войната (в Украйна)“, каза Фелд.
Сметките в Германия са скочили около 10 пъти спрямо нивата преди две години, затова и една от всеки пет инженерни фири вижда пред себе си реален риск от преместване в чужбина, показа проучване на германския синдикат IG Metall от миналия месец. Високите цени на енергията помогнаха за повишаване на потребителската инфлация в Германия до 10.9% през септември, най-високото ниво от повече от четвърт век. Това, от своя страна, оказва натиск за повишаване на заплатите.
В търсене на план Б
Индустриалните органи първоначално приветстваха пакета за енергийни облекчения. Текстилният производител Wuelfing заяви, че ще отложи плановете за преместване на производство в Португалия или Пакистан, ако правителството ограничи цените на енергията на нива, които са само два пъти по-високи от тези през 2020 г.
Ще помогне, но все още не знаем точно какво да очакваме“, каза управляващият директор на Wuelfing Йоханес Доу.
Германската асоциация за малки и средни предприятия не вижда конкретни индикации за увеличаване на аутсорсинга на производството в чужбина, тъй като кризата с цените на енергията засяга всички европейски страни.
Проучване на Deutsche Bank обаче показва, че производството в Германия се свива с 2.5% тази година и вероятно с 5% през 2023 г. поради нарастващите цени на енергията.
Ако след около 10 години погледнем назад към настоящата енергийна криза, можем да видим това време като отправна точка за ускорена деиндустриализация в Германия“, се казва в проучването.
Големите индустриални компании в Германия могат да преместят производството си другаде в зависимост от разходите и клиентите. Но за малките и средни фирми, гръбнакът на германската индустрия, кризата ще удари по-силно.
„За германските МСП... адаптирането към новия енергиен свят ще бъде голямо предизвикателство, с което някои компании ще се провалят“, се добавя в проучването.
Доставчикът на автомобилни части Boegra, който е базиран близо до Дюселдорф, намали производството миналия месец поради нарастващите цени на енергията. Компанията, която вече е изнесла част от фабричната си дейност в Чешката република, сега търси план Б.
Пътувам до Чехия следващата седмица, за да разгледам възможностите за разширяване на нашия бизнес там“, каза управляващият директор на Boegra Тобиас Линсер.