След протестите на пътните фирми: „Автомагистрали – Черно море“ ще получи 9 млн. лв.
Пътната фирма трябва да получи 36 млн. лв. за ремонта на автомагистрала "Тракия"
След поредния протест на пътните строители, който бе проведен пред прозорците на регионалното министерство, фирмата „Автомагистрали – Черно море“ ще получи 9 млн. лв. до края на седмицата. Средствата ще бъдат преведени към фирмата от бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“, съобщават от ресорното ведомство.
Служители на „Автомагистрали – Черно море“ протестират от средата на август. Те настояваха да им бъдат платени около 36 млн. лв. за ремонта на магистрала „Тракия“ между Чирпан и Стара Загора. През юли отново от бюджета на АПИ фирмата получи 10 млн. лв. за извършени дейности по магистралата.
За дължимите плащания за ремонта на магистралата ще бъде направено споразумение между АПИ и „Автомагистрали“ ЕАД с последващи тристранни споразумения между двете държавни структури и всяка от двете фирми с конкретни ангажименти и срокове.
В протеста днес се включиха и служители на фирмата „ИСА-2000“, която има да получава около 19 млн. лв. за ремонт на друг участък от „Тракия“.
Търсим начин плащането да се случва, но се натъкваме на документи, които го ограничават, макар парите да са осигурени. Има различни начини да излезем от тази ситуация. Освен 9-те млн. лв. до края на седмицата, ще намерим и други пари, които също ще се разплащат в кратки срокове“, заяви зам.-министър Граматиков пред протестиращите.
Ресорният министър Виолета Комитова слезе сред протестиращите работници и заяви, че разбира тревогите им.
Разбирам потребностите на компанията, която има задължения към много подизпълнители. Всичко това е каша, която е въвлякла много хора - подизпълнители, други фирми, други хора, които също може да имат проблеми със заплатите. Проблемът е много сложен, но не сме спирали да мислим за решение“, коментира Комитова.
Браншова камара „Пътища“ обяви, че подготвя трети национален протест на 8 октомври. Той ще се проведе, само ако до тогава не бъде подписано споразумение за изплащане на дължимите около 1.2 млрд. лв. от държавата към пътните фирми.
Работната група, която трябваше да решава проблема, излезе с предложение договорите да бъдат прекратени, защото са изчерпани и многократно са надвишили прогнозната стойност. Пътните фирми обаче не са съгласни.