Сливането на почивните дни трябва да отпадне
Бизнесът търпи големи загуби от дългите почивки, заяви зам.-председателят на БСК Димитър Бранков
Димитър Бранков е зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК) от декември 2008 г. Екипът на Economic.bg разговаря с него за вредите и ползите от сливането на почивни дни и отработването им в събота, за загубата на българската икономика и ползите за туризма.
Г-н Бранков, как влияе на икономиката сливането на почивните дни?
Сливането на почивните дни има двустранно въздействие, тъй като има положителен ефект върху част от услугите в сектора на туризма и транспорта, но в същото време в преработващата промишленост, особено тази ориентирана към износа, създава значителни проблеми. Поради тази причина от четирите работодателски организации сме предложили за отмяна на тази възможност, която е регламентирана в Кодекса на труда. Надяваме се в бъдеще ако се взимат такива решения, те да бъдат придружени с надеждни детайлни оценки на въздействието.
Имате ли данни какви загуби търпят българските работодатели?
Загубите, които търпят работодателите от дългите празнични дни през тази година са в диапазона от 360 до 400 млн. лв. Данните са базирани на анализ, изготвен от експерти. Негативният ефект може да се търси и в посока на това, че имаме едни дълги работни седмици по 6 работни дни. При сливането и съответно отработването на почивни дни, се нарушава общото принципно изискване на Кодекса на труда, както и на съответна директива на Европейския съюз, за осигуряване на двудневна почивка при петдневна работна седмица.
От друга страна в последния работен ден хората са непродуктивни, както и в началото на дългата работна седмица. Има и случаи, при които се налага изплащане на допълнителни възнаграждения на работниците в неработните дни. В тази посока може да се търси най-общият ефект. По отношение на нереализирани и неизпълнени навреме поръчки и всички затруднения, които трябва да бъдат преодолени от работодателите, е необходимо пренастройване на графиците.
Къде се нареждаме спрямо другите държави?
По отношение на регламентирания платен отпуск в ЕС има минимален праг от 21 дни. Малко са страните в които платеният отпуск е по-дълъг. За пример мога да дам Люксембург, където хората почиват 25 дни на година.
В България в редица браншове са регламентирани 1,2,3, в някои случаи и 5 дни допълнителен годишен отпуск. Към това се прибавят 12 официални празници, които са неработни дни. По този показател може да се каже, че България се намира по средата и още около 10 членки на Европейския съюз имат горе-долу колкото нашите почивни дни.
Трябва ли всяка фирма сама за себе си да преценява според спецификата на работа?
Това е нашата идея, за която пледираме. В момента такава възможност съществува за работодателите, но тя е в зависимост от ситуации в конкретното трудово предприятие. Работодателите могат да увеличат продължителността на неработните дни, като пуснат целия персонал в платен отпуск, без съгласие на работника. Но това решение трябва да е за целия трудов колектив. Тези възможности са за отделни ситуации. Всяка фирма, в зависимост от спецификата на своята дейност, трябва да може сама да решава как да се почива и как да се работи по време на почивни дни.
Само туристическият и транспортният сектор ли печелят от сливането на почивни дни?
Със сигурност търговските обекти частично печелят от сливането на почивни дни. Всичко зависи от календара. В годината има няколко периода, в които държавата затваряме държавата и банките. Редица институции, които имат значение за личния ни живот и за бизнеса, не функционират.
Предвижда ли се взимане на мерки срещу сливането на почивни дни и отработването им в събота?
Мерките, които предвиждаме, са това решение да не се взима на административно ниво, а да бъде решение, което да се взима от отделния работодател. Работодателите са против това Министерски съвет да размества почивните дни. За банковата сфера и за държавните институции считаме, че не трябва да бъде дадена тази възможност. Предложението за промяна в Кодекса на труда сме го предложили и ще се опитаме да инициираме такъв дебат.