Служебният кабинет изтегли още 500 млн. лв. при повишен интерес
Финансовото министерство предприе по-нетрадиционен подход за днешния аукцион
Служебният кабинет продължи тегленето на вътрешни заеми, като за четвърти път в рамките на един месец пое нов дълг в размер на половин милиард лева. За четвъртия аукцион финансовото министерство предприе по-нетрадиционен подход и предложи 3.5-годишни държавни ценни книжа вместо обичайните 5 и 10.5-годишни.
По-кратката срочност на облигациите се отплати на министерството, като интересът към емисията бе най-високият от началото на септември, когато служебното правителство изтегли първия си вътрешен заем за 200 млн. лв. с 5-годишен матуритет. Общият размер на подадените поръчки на днешния аукцион достигна 983.96 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1.97.
Постигнатата среднопретеглена доходност по новия 3.5-годишен заем обаче така и не успя да падне под нулата, където бе през последната година и половина. Въпреки това заемът е по-евтин спрямо 500-милионния от миналата седмица, който може да се определи и като лоша сделка, заради достигната доходност от 0.27% – най-високата от шест години насам. За сравнение, на днешния аукцион постигната доходност е 0.13%. Все пак, тъй като финансовото министерство не е отваряло емисии с подобен матуритет в последните девет години, за които има статистика в сайта на ведомството, резултатите не могат да се сравнят с друга 3.5-годишна емисия.
Най-голямо количество от емисията по традиция придобиха банките – 73.3%, следвани от пенсионните фондове – с 12.3%, застрахователните дружества – с 9.4% и др.
Така общо от началото на годината правителствата са генерирали дълг от 3.3 млрд. лв. при планиран 4.5 млрд. лв. в Закона за държавния бюджет. Това означава, че държавата има право да набере още 1.2 млрд. лв. – вероятно отново от вътрешния пазар, тъй като подобна емисия се счита за прекалено малка за международната сцена, а и служебният кабинет избягваше тази опция, за да не бъде използвана за политически цели в ситуацията на избори.