Служебният кабинет купува въоръжение за новите военни кораби
Министерският съвет иска поръчката да бъде дадена на една конкретна италианска компания
Служебният кабинет на Румен Радев започна да въоръжава новите патрулни кораби, които България закупи през 2020 г. Те още не са доставени, като първият се очаква да е тук през второто полугодие на 2025 г. Временната власт одобри първия инвестиционен разход, свързан с тяхното въоръжаване, на редовното си заседание днес. Той е свързан с придобиването на самонасочващи се торпеда, които правителството описва като „основно въоръжение на корабите“.
Използването на торпеда е сред най-ефективните защити на морския суверенитет от подводен противник. Тяхната зона на въздействие позволява бързо и точно противодействие на заплахи от подводници в националните морски пространства. Те са основно средство за поразяване на противниковите подводници.
С реализацията на проекта ще се осигури боеспособността на новопридобиваните кораби и ефективното им използване както в национален, така и в съюзен формат.
Одобрението на разхода за въоръжаване на корабите идва месец, след като военният министър Димитър Стоянов представи пред останалата част от кабинета интерес от страна на италианската компания Leonardo. От становището на министъра става ясно, че едва ли не това е единствената компания, която може да снабди с торпеда новите патрулни кораби заради спецификациите им.
Предвид необходимия срок за изработка и доставка на торпеда, договорът за придобиването е необходимо да бъде сключен в максимално кратък срок, за да може корабите да бъдат въоръжение с 324 милиметрови самонасочващи се торпеда веднага след приемането им“, казва военният министър по време на заседанието на 5 октомври.
На практика кабинетът иска да закупи 24 броя торпеда, 2 броя учебно тренировъчни глави и 2 броя габаритно-теглови макети. Цената им обаче не се посочва в стенограмата, а въпреки че в протокола от заседанието пише, че решението за определяне наличие на основен интерес е одобрено, то не присъства в платформата на Министерски съвет.
Припомняме, че още предишният служебен министър на отбраната Георги Панайотов предупреди, че за въоръжението на корабите ще трябва да се отдели сума почти равна на стойността на самите кораби – между 400 млн. лв. и 1 млрд. лв. Цялото въоръжение на машините обаче е комплексно и освен торпедата включва още и зенитни и противокорабни ракети, бойни снаряди, противоторпедни средства и други.
Според нормативната уредба на страната всички разходи на военното министерство над 50 млн. лв. трябва да бъдат изрично одобрени от правителството, а над 100 млн. лв. – от парламента.
Припомняме, че корабите бяха закупени от германската компания FR.Lurssen Werfit GmbH & Co. KG за 1 млрд. лв. Строежът обаче се извършва в корабостроителен завод МТГ „Делфин“ във Варна.