Социалната комисия прие пенсиите да се вдигат по ново „швейцарско правило“
БСП засега успя да прокара идеята си за по-високо майчинство, макар че не можа да обясни как ще бъдат осигурени необходимите 100 млн. лв.
Вдигане на обезщетението за майчинство до нивото на минималната работна заплата от 710 лв. и промяна на т. нар. „швейцарско правило“ за пенсиите гласуваха депутатите на първо четене в социалната комисия. И двата законопроекта не са подкрепени от финансовото министерство, както стана ясно на провелия се ден по-рано Национален съвет за тристранно сътрудничество. Въпреки това вносителите им – съответно от БСП и от „Продължаваме промяната“ – успяха да намерят съмишленици и идеите им бяха одобрени.
Радостта за БСП остана непълна, тъй като депутатите отказаха да подкрепят другия проект на левицата, а именно преизчисляването на всички пенсии от 1 януари. Идеята бе заклеймена от „Възраждане“ като „див популизъм“, тъй като в условия на служебно правителство и без приемане на нов бюджет за следващата година БСП иска да натовари фискалната рамка с нови 2 млрд. лв., които да служат за въпросното вдигане на пенсиите. Откъде точно да дойдат средствата от столетницата не уточниха.
Бившият социален министър на ГЕРБ Деница Сачева описа идеите, разгледани в комисията днес, като „законопроекти на парче“ и предложи провеждането на анализ на пенсионната система и организирането на дискусия с експерти.
100 млн. лв. за майчинство
Вдигането на майчинството от 1 януари на 710 лв. ще струва около 100 млн. лв. От БСП отново не уточниха точно откъде ще дойдат средствата, а депутати предупредиха, че залагането на подобни разходи, без те да са предвидени в бюджета, рискува нарушение на Закона за публичните финанси. Подобна теза изрази и служебният социален министър по време на вчерашната тристранка.
Според законопроекта на БСП обезщетението за отглеждане на дете не просто се вдига на 710 лв., а се обвързва като 100% от минималната работна заплата.
От Българската стопанска камара разкритикуваха метода и цитираха институции като Международния валутен фонд и Световната банка, които са против обвързването на помощи с минималната работна заплата.
От ГЕРБ и ДПС не подкрепиха идеите с аргументите, че това няма да дава гъвкав подход при определянето на минималната заплата и че е по-адекватно да бъде „част от нещо“, а не 100%.
Предложения за обезщетения и пенсии да се разглеждат в дългосрочна програма“, призова Сачева.
Според проекта на БСП тази мярка е насочена към 30 хиляди млади семейства с малки деца.
От „Продължаваме промяната“ пък лансираха идеята между двете четения на проекта да се предложи не само майката и бащата на дете да могат да ползват майчинство, а например и някоя от бабите.
Надежда за по-високи пенсии
Депутатите на първо време одобриха и предложението на „Продължаваме промяната“ за изменение на механизма, по който ежегодно трябва да се осъвременяват пенсиите – т.нар. „швейцарско правило“. Идеята на формацията е доходите на хората от третата възраст да се повишават с процент, равен на по-голямото от 100% ръста на осигурителния доход или 100% от инфлацията вместо със сбора на 50% от ръста на осигурителния доход и 50% от инфлацията за предходната година.
Идеята е по този начин пенсиите на възрастните хора да се повишат повече при ежегодното осъвременяване.
За сравнение, според настоящото „швейцарско правило“ се очаква пенсиите да бъдат вдигнати от 1 юли с 12%. А ако то бъде променено, както предлага ПП, те трябва да бъдат осъвременени с 12.7%, което пък би струвало на бюджета малко над 50 млн. лв.
Проектът събра най-много позитиви, а от формацията на Кирил Петков и Асен Василев уточниха, че това няма да натовари особено пенсионната система, тъй като ако се вземе 100% от ръста на осигурителния доход, приходите ще дойдат по линия на осигуровките, а в другия случай – по линия на по-високите приходи в бюджета заради инфлацията.