Спадът на промишлеността в Германия буди страхове от рецесия
Промишленият добив в най-голямата европейска икономика се е свил повече от очакваното през юни
~ 2 мин.
Промишленият добив в Германия е намалял повече от очакваното през юни, обусловен от по-слабото производство на междинни и капиталови стоки. Това е още един признак, че най-голямата икономика в Европа, чийто износители са впримчени в търговски спор, се се свива през второто тримесечие, пише Reuters.
Индустриалното производство е спаднало с 1.5% през юни – далеч по-стръмно спускане надолу спрямо прогнозата за понижение от 0.4%.
„Продължаващото потъване на производството е страшно“, коментира икономистът на Bankhaus Lampe Александър Крюгер, според когото рецесията в сектора вероятно ще продължи, водена от ескалиращия търговски спор между САЩ и Китай. И двете страни са важна дестинация за германските компании и продължаващата вражда помежду им неминуемо ще се отрази на европейския гранд.
„Колкото по-дълго продължи това, толкова по-голяма е вероятността други сектори на икономиката за бъдат повлечени“, казва още икономистът и допълва, че прогнозите за растеж на Германия вероятно ще бъдат намалени още.
През второто тримесечие като цяло индустриалното производство е спаднало с 1.8%, обусловено от стръмните спадове в сектор метали, машини и автомобили, съобщи икономическото министерство. Производството в строителството намалява 1.1%, а на енергия – с 5.9%.
БВП на Германия също се е свил през второто тримесечие. „Въпреки увеличаването на поръчките, отчетено вчера, тенденцията на спад в производството вероятно ще продължи през идните месеци, така че производството остава слабото място на германската икономика“, обяснява Ралф Солвеен, икономист от Commerzbank.
Очаква се застой на германската икономика, като може и да се свие през третото тримесечие. Освен от търговските спорове, износителите са притиснати и от несигурност около Brexit и забавящата се като цяло световна икономика.
Германското правителство прогнозира незначителен ръст от 0.5% за годината и възстановяване с 1.5% през 2020 г.