Спасителят на Atos изненадващо се оттегли от преговорите
Надеждата компанията да остане 100% френско владение малко по малко се изпарява
Изпадналата в затруднение френска IT компания Atos, която оперира и в България, тъкмо направи решителна крачка към излизане от кризата, когато изненадващо бе върната назад. В официално изявление от сряда се посочва, че Onepoint – чиято спасителна оферта избра гигантът – се е оттеглила от преговорите. Посочва се обаче, че EPEI на милиардера Даниел Кретински е изразила интерес към подновяване на дискусиите.
Междувременно облигационерите на Atos са представили ревизирано предложение за преструктуриране, за да отговорят на „краткосрочните и средносрочните изисквания за ликвидност“, се казва в изявление на компанията.
Atos също така заяви, че е постигнала споразумение с френското правителство за защита на „суверенните интереси“.
Компанията заяви, че все още планира да постигне споразумение с по-голямата част от кредиторите си през следващия месец.
Onepoint и EPEI на Кретински бяха съперници в споразумението за спасяване на Atos, като френската технологична компания в крайна сметка избра консорциума Onepoint. Планът на стоящия зад него Давид Лаяни щеше да доведе до значително разводняване на съществуващите акционери, но също така щеше да помогне на компанията да избегне раздробяването си и да остане под френска собственост.
От Atos не уточниха защо Onepoint и останалите членове на консорциума – базираната в Париж инвестиционна компания Butler Industries и специализираната в цифровата трансформация Econocom Group SE – са решили да прекратят преговорите.
Atos някога бе една от водещите технологични компании във Франция, конкурент на Accenture и Capgemini, преди счетоводните скандали и огромните дългове да я поставят на ръба на несъстоятелността. Въпреки че през последната година Atos е загубила 90% от стойността си, тя остава ключов доставчик на IT услуги в родината си, със стратегически договори, свързващи я с отбранителната и ядрената индустрия, както и с Олимпийските игри.
Стратегическите активи на Atos я правят изключително важна за френската държава и поради това не може да бъде оставена просто така да фалира.