Спорът САЩ – Китай потопи Wall Street и повиши европейските индекси
Към момента златото пази тенденцията на поскъпване от юни насам
Опасенията за развоя на търговската война и глобалния растеж отново потопиха индексите на Wall Street. Индустриалният Dow Jones се понижи със 120 пункта до 25 777, изтривайки натрупаните през деня печалби. S&P 500 падна с 0.32% до 2 869, докато технологичният Nasdaq изтри 0.34 на сто заедно с понижението в цената на акциите на Netflix, Nvidia и T-Mobile.
Спредът между доходността по 10- и 2-годишните американски държавни ценни книжа падна до отрицателните 5 базисни пункта – най-ниските нива от 2007 година насам. Това се нарича обръщане на кривата на доходността и досега тя е предшествала периоди на рецесия. Доходността по тримесечните ценни книжа също се повиши над тази по 30-годишните. Банковите акции също бяха повлияни от мечките. Bank of America поевтиня с 1.1%, Citigroup – с 1.6%, а J.P. Morgan Chase изтри процент от стойността си. Междувременно книжата на Johnson & Johnson скочиха с 1.9%, след като компанията беше принудена да плати 572 млн. долара по делото с опиоиди в Оклахома, а глобата беше много по-малка от желаната от прокурорите.
Междувременно водещите европейски индекси приключиха вчерашната сесия с повишения, след като Доналд Тръмп заяви, че очаква САЩ да сключат споразумение с Китай. Френският САС 40 прибави 0.67% до 5 387 пункта при слаб изтъргуван обем – 2.9 млрд. евро. Немският Dax прибави 0.43 до 11 708 пункта, но малко не достигна на FTSE, който спадна с 0.08 на сто до 7 089 пункта. Данните за състоянието на германската икономика повлияха търговията, като сривът в износа води най-голямата икономика в Европа към рецесия през второто тримесечие на годината. Като знак за това, че все по-враждебната търговска война между САЩ и Китай поне отчасти е виновна за задълбочаването на проблемите в индустриалния сектор на Германия, доставките за чужбина намаляват с 1.3%, което води и до свиване на БВП за втори път през последната година. На годишна база пък е регистриран нулев растеж за германската икономика, а второто четене на данните потвърждава спада на БВП с 0.1% през второто тримесечие спрямо първите три месеца на годината.
Запаси на петрол – САЩ
Днес на фокуса на инвеститорите ще попадне информацията за запасите на американския лек суров петрол в 17:30 часа, която показва седмичната промяна в броя на барелите със суров нефт, държани от американските фирми. Според анализатори данните ще покажат свиване с 2.25 млн. барела, като през миналата седмица цифрите показаха спад от 2.73 млн. барела. Петролът е силно търгувана суровина, а на фона на неясното движение на цените през последните седмици бихме препоръчали на инвеститорите внимателно да следят позициите си и нискочестотни графики, както и да не търгуват с много големи обеми.
Netflix
Изминалите два месеца бяха тежки за видео стийминг гиганта. След слабия отчет в средата на юли котировките потънаха под своеобразната зона на подкрепа около 330-350 долара и оттогава насам се движат под нея. След поевтиняването под 300 долара на акция последваха няколко поредни червени свещи, които са в близост до горната граница на сформирания низходящ канал. Следващо ниво за пробиване ще бъде при 280 долара, като, ако то бъде пробито, задълбочаването на разпродажбите може да стигне и до 250, а и до 230 долара на акция.
EUR/JPY
Двойката евро-японска йена продължава прецизното си движение под 50-периодната средна и очакванията ни са тенденцията да се запази в близко бъдеще. Ходът в низходящ канал може да ни даде добра възможност за къси позиции, като в краткосрочен план продажбата би била с цел стойностите при долната граница. Може да има краткосрочно поскъпване, което отново да се използва за вход в къса позиция на по-изгодни цени.
XAU/USD
Към момента златото пази тенденцията на поскъпване от юни насам, като много инвеститори все по-често се обръщат към по-сигурните инвестиции. Опасенията за глобалния растеж, търговското напрежение и редица други икономически и политически събития постоянно накланят везните в полза на ценния метал и очакванията ни са цената да продължи да се покачва. Дневната графика ни показва приближаване на котировките до горната граница, така че всяко последващо понижение може да се използва за покупка.
S&P 500
Широкият индекс сформира движение в рейндж между около 2 800 и 2 950 пункта. Стохастик е около 50-те пункта, а котировките са под 50-периодната ЕМА. След неуспешна атака на средната, стойностите се понижиха и за момента не е много ясно в коя посока ще поеме индексът. За краткосрочна продажба удачно би било да се изчака низходящо пресичане на Стохастик, а сигнал за покупка би бил изкачване над пълзящата ЕМА.