Стартъп за рециклиране на слънчеви панели спечели Solar Startup Award 2024
Той разработи технология за рециклиране, която позволява възстановяването на суровини от слънчеви панели
Германският стартъп Solar Materials спечели Solar Startup Award 2024 за своето пионерско решение за рециклиране на слънчеви панели. Тя разработи технология за рециклиране, която позволява възстановяването на суровини от слънчеви панели с 98% и с 80% по-нисък въглероден отпечатък.
Solar Startup Award е годишна награда, връчвана като признание за новаторските стъпки, които слънчевите иноватори предприемат към базирана на възобновяеми енергийни източници енергийна система, каза SolarPower Europe.
Соларната индустрия често е критикувана за липсата на решения за рециклиране, тъй като фотоволтаичните отпадъци се натрупват и използването на суровини нараства. Очаква се фотоволтаичните отпадъци да нараснат до между 60 и 80 милиона тона до 2050 г.
Според Solar Materials, стартъп за чисти технологии от Магдебург, Германия, над 100 милиона тона слънчеви панели са инсталирани по целия свят досега и се очаква разширяването да се умножи до 2030 г.
Слънчевата индустрия вече консумира над 10% от световното производство на сребро. В същото време процентът на възстановяване на сребро и силиций от слънчеви панели е 0%“, каза стартъпът.
Според фирмата нито един комерсиален процес на рециклиране все още не може икономически да възстанови всички суровини от слънчеви панели.
На срещата на върха на SolarPower 2024 в Брюксел Фридолин Франке, главен изпълнителен директор и съосновател на Solar Materials, представи своята презентация. Той подчерта, че процесът на рециклиране на компанията възстановява всички суровини, като среброто е ключовият двигател.
Стартъпът твърди, че неговата патентована технология за рециклиране възстановява 98% от суровините в силициевите слънчеви панели.
С термомеханичните процеси ние автоматично разделяме различните компоненти на слънчевите панели един от друг. Нашата технология работи като обратно производство вместо класическия подход за раздробяване и сортиране на рециклиращата индустрия“, обяснява фирмата на своя уебсайт.
Тя се фокусира по-специално върху икономическото възстановяване на сребро и силиций, както и на висококачествено стъкло, заедно с алуминий, мед и пластмаса.
След като получи наградата, Фридолин Франке заяви, че спечелването ѝ показва, че соларната индустрия наистина се интересува от рециклирането и че устойчивостта не е просто модна дума.
Само с такива новаторски идеи соларният сектор може да расте устойчиво и да играе своята роля в зеления преход, според главния изпълнителен директор на SolarPower Europe Валбурга Хеметсбергер.