STEM кабинети може да има във всяко едно училище
За целта са осигурени над 576 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост
Министерството на образованието и науката събра директори от цялата страна, за да им разясни как могат да получат средства за създаване на STEM центрове и високотехнологични класни стаи. Средствата за иновативните центрове са осигурени от Плана за възстановяване и устойчивост. Целта е те да стигнат до абсолютно всички над 2200 училища в страната, които да оборудват поне по един високотехнологичен кабинет за преподаване на науки, технологии, инженерство и математика с помощта на съвременни технологии.
За целта са осигурени над 576 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост, финансиран от ЕК.
Предвидените над половин милиард лева е необходимо да се използват ефективно, ефикасно и икономично", каза министърът на образованието проф. Сашо Пенов пред директорите.
Той ги предупреди да не се влияят от фирми и консултанти при избора на техника и оборудване. Пенов добави, че министерството се опитва толкова да опрости документите за кандидатстване за получаване на средствата, че да не се налага училищата да се обръщат към консултанти за подготовката на проектите си.
"Всяко бездействие би било обществено укоримо и в ущърб на нашите деца", допълни Пенов, имайки предвид, че дори и най-малките училища или такива, които никога досега не са привличали външни средства, трябва да подготвят проекти, и да получат финансиране за STEM центрове.
Към момента все още не е обявено публично какви точно ще са окончателните условия за кандидатстване, какви суми ще получават училищата, както и подробности как точно ще се избират доставчиците на техниката и изпълнителите на ремонтите. Тази информация не беше обявена пред медиите и по време на срещата с директорите, която беше закрита.
Според обявения за обсъждане вариант на процедурата училищата ще бъдат разделени по групи според това колко ученици се обучават в тях. За всяка група ще има отделен таван на средствата по проекта, както и заделен финансов ресурс. Според предварителните документи максималните суми по отделните проекти са от 50 хил. лева за училищата с до 50 ученика до 600 хил. лева за тези с над 1001 деца.
Средства ще получат и училища, които вече имат STEM центрове, направени със средства от националния бюджет. За тях обаче сумите ще са по-малки. Става въпрос за около 260 училища. Проф. Пенов за пореден път обясни, че директорите сами ще решават откъде и каква техника да купят. Ще има само минимални технически изисквания, с които да се съобразят.
Припомняме, че първоначалният вариант на схемата беше критикуван от IT бизнеса, тъй като средствата са само за ремонти и закупуване на техника, но не и за обучение на учителите как да работят с новите технологии и да ги използват в учебния процес. От просветното министерство обясняват, че този проблем ще се реши с отпускането на средства за обучение по оперативната програма "Образование". Тя щяла да върви паралелно със създаването на STEM центровете. Към момента обаче повече подробности не са известни. Не е ясно и кога схемата ще бъде пусната за кандидатстване. Крайният срок за завършването на проектите е 2026 г.