Страховете за скорошен фалит на Украйна рязко се увеличиха
Държавната компания „Нафтогаз“ поиска от международните кредитори да замразят плащанията по дълговете ѝ
Украинската държавна газова компания „Нафтогаз“ поиска от своите международни кредитори да отложат плащанията по дълга ѝ с две години, предава Reuters. Стъпката подклажда очакванията, че правителството може скоро да направи същото на национално ниво.
До 19 юли „Нафтогаз“ трябва да плати лихви в размер на 335 млн. долара по две облигационни емисии. Компанията обаче заяви, че тя не разполага с достатъчно пари, тъй като в резултат на руската инвазия много клиенти вече не са в състояние да плащат сметките си.
В искането си за замразяване на плащанията „Нафтогаз“ посочва, че петмесечната война е довела до „значителен икономически и бизнес спад в Украйна“ и че пропуснатите плащания на сметки „са оказали негативно влияние върху нейната ликвидна позиция“.
Притежателите на облигации имат време до 21 юли да гласуват плана за отлагане на основни плащания на компанията до юли 2024 г.
„Нафтогаз“ е основен източник на доходи за Украйна. През миналата година представлява почти 17% от общите приходи в бюджет на страната. Преди войната даваше работа на повече от 50 000 души.
В подземните хранилища на компанията са нагнетени над 30 млрд. куб. метра газ, което ги прави трети по големина в света след тези на САЩ и Русия. Тя също така разполага с втората по големина петролопроводна мрежа в Европа.
Искането на „Нафтогаз“ за отлагане на плащанията повишава очакванията, че самото правителство на Украйна може да се опита да направи нещо подобно преди плащането на близо 1 милиард долара по държавни облигации, което предстои през септември. Заявките на Киев към момента са, че възнамерява да извърши плащането.
Украинските железници, друга контролирана от държавата фирма, потвърди във вторник, че е направила 36 милиона долара лихвени купонни плащания по две от своите облигации с падеж през 2024 и 2026 г.
Властите обаче изчисляват фискален дефицит от 5 млрд. долара – или 2.5% от предвоенния БВП – на месец, което според изчисленията на икономистите повишава годишния дефицит на Украйна до 25% от БВП в сравнение с 3.5% преди конфликта.
Междувременно изследователи от Киевското училище по икономика изчисляват, че при сегашните щети на страната ще са необходими над 100 млрд. долара за възстановяване на бомбардираната инфраструктура.