Страхът от криптозима се разпалва все повече
Според някои анализатори тя може да е настъпила вече, докато други са по-премерени в оценките си
Криптоинвеститорите са разтърсени от резките разпродажби на биткойн и криптовалутите като цяло. Опасенията им обаче са, че най-лошото може тепърва да предстои, пише CNBC.
Биткойн, най-голямата виртуална валута в света, вчера продължи негативния си тренд и за кратко потъна до границата от 33 хил. долара. Впоследствие загубите се възстановиха и сега курсът се движи около 35-36 хил. долара. Въпреки това цената остава с почти 50% под рекордния връх от почти 69 хил. долара, покорен през миналия ноември.
Междувременно целият криптопазар е загубил над 1 трлн. долара от капитализацията си след тези най-високи нива, когато не само биткойн, но и други токени бяха във вихъра си. Сега те също падат.
Всичко това кара някои наблюдатели да говорят за възможността от настъпване на т.н. криптозима. С други думи, това означава ярък мечи пазар. Последно подобно явление бе наблюдавано в края на 2017 г. и началото на 2018 г., когато биткойн се срина с цели 80% от най-високите стойности за всички времена.
„По време на крипто зими най-добрите предприемачи изграждат по-добри компании. Това е моментът отново да се съсредоточим върху решаването на реални проблеми срещу изпомпването на токени“, коментира ситуацията Дейвид Маркъс, бившият ръководител на отдела за криптовалути в компанията майка на Facebook – Meta.
С думите си той загатва, че зимата за криптовалутите може би вече е настъпила. Надя Иванова, главен оперативен директор в свързаната с BNP Paribas фирма за технологични изследвания L’Atelier, не е убедена в това, но признава, че пазарът „сега е в период на охлаждане“. По думите ѝ това може и да не е толкова лошо.
„През последната година – особено с целия шум на този пазар – изглежда, че много разработчици се разсеяха от лесните печалби покрай спекулациите с NFT и други цифрови активи. Периодът на охлаждане всъщност може да бъде възможност да започнем да изграждаме основите на пазара“, каза Иванова пред „Squawk Box Europe“ на CNBC.
Потъването на криптопазара дойде в тандем със спада на световните акции. Експертите обръщат внимание, че участието на големи институционални фондове означава, че цифровите активи стават все по-преплетени с традиционните пазари.
S&P 500 падна с 8% от началото на годината, докато технологичният индекс Nasdaq се понижи с над 12%. Корелацията между биткойн и S&P 500 достигна нов рекорд за всички времена от 0.3 пункта в понеделник, според данните на Coin Metrics.
Търговците се опасяват, че потенциалното повишаване на лихвените проценти и агресивното затягане на паричните политики от Федералния резерв ще източи ликвидността от пазара. Централната банка на САЩ обмисля да предприеме подобни действия в отговор на растящата инфлация и някои анализатори твърдят, че това може да доведе до края на ерата на свръхевтините пари и невероятните пазарни оценки – особено в сектори с висок растеж като технологиите.
„Мисля, че това е свързано с разгрома и изтеглянето от рискови активи като цяло“, каза Иванова за скорошния спад на биткойн.
Понижаването на основните цифрови монети е благодат за стейбълкойните или цифровите валути, които са обвързани със стойността на суверенните валути като щатския долар. USD Coin, вторият по големина стейбълкойн, е добавил над 5 милиарда долара пазарна капитализация от неделя, според данни на CoinGecko.
По-скоро корекция?
Виджай Айяр, вицепрезидент по корпоративно и международно развитие в криптоборсата Luno, смята, че скорошният спад на цените на дигиталните валути е по-скоро „корекция“, отколкото продължителна тенденция. Според него траекторията в момента не подсказва за такива рискове и се движи в диапазона от 30-50% спад.
А-нормалният модел на графиката е този, при който се наблюдава рязко увеличение на цената и обема на търговията, последвано от също толкова рязък спад. Според експерта това предполага поевтиняване с около 80%.
Айяр смята, че занапред трябва да се следи психологическата граница от 30 хил. долара. Ако биткойн затвори под тази точка след седмица или повече, „това определено би означавало голяма вероятност от мечи пазар“.
Спад от около 80% от скорошния пик на биткойн би означавал цена под 15 000 долара. Айяр не смята, че подобен сценарий е на масата.
Все пак инвеститорите се притесняват от перспективата за по-нататъшни регулаторни мерки срещу криптоиндустрията. Миналата седмица руската централна банка предложи забрана на използването и добива на криптовалути, следвайки подобен ход от съседен Китай. Очаква се, че правителството на САЩ се готви да пусне стратегия за регулиране на сектора най-рано следващия месец.