Страните от еврозоната не искат България без стабилно правителство
Вицепремиерът Атанас Пеканов иска България да се възползва от отлагането на еврото и да превърне негатива в позитив
Страните от еврозоната не искат България да се присъедини към валутния съюз при наличие на продължаваща политическа криза. Те искат това да се случи не само когато бъдат покрити икономическите критерии и приети промените в законодателството, но и със стабилно правителство. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на финансите Методи Методиев по време на дискусията „Ролята на организираното гражданско общество в процеса на присъединяването на България към еврозоната“.
Политическата криза не бе сред причините, които финансовият министър Росица Велкова изтъкна през февруари, когато официално стана ясно, че България няма да успее да влезе във валутния съюз на 1 януари 2024 г. А оттогава досега прокремълската партия „Възраждане“ успя да спечели допъълнителни 100 хиляди гласа на изборите на 2 април и официално внесе документи за провеждане на референдум срещу еврото. Успоредно с това президентът Румен Радев и министрите му в служебния кабинет непрестанно повтарят за нужда от сформиране на редовен кабинет.
От разговори с европейските ни партньори става ясно, че за държавите членки от еврозоната освен икономическите критерии, които страната трябва да покрие, от ключово значение за членството е и политическата стабилност и подкрепата за продължаване на европейската икономическа интеграция, гарантирани от наличието на едно стабилно правителство“, заяви Методиев.
По време на дискусията зам.-министърът потвърди, че служебното правителство продължава „усилена“ работа за приемането на еврото в България „не по-късно от 1 януари 2025 г.“. Това бе потвърдено и от вицепремиера Атанас Пеканов, който подчерта, че „отлагането с една година – от 2024 за 2025 г. – не означава, че подготовката е спряла“.
Той от своя страна настоява отлагането на индикативната дата за еврото за 1 януари 2025 г. да бъде използвано максимално ползотворно.
„Нека се опитаме да превърнем негатива от забавянето на влизането в еврозоната в позитив – да използваме това време именно в такива дискусии, за да обяснят на българските граждани какви ще са защитните механизми, какъв ще е процесът и как ще протече – това ще е сериозна трансформация на икономиката, в която всички български граждани трябва да усетят, че институциите стоят зад тях“, коментира Пеканов.
Целта на това би била ясна и точна информация да достигне до
всички български граждани и до всяко населено място“.