Строителството ще създаде най-много нови работни места през енергийния преход
Секторът трябва да се справи с недостига на работна ръка и несъответствията в уменията
Пакетът за климата „Под готвени за цел 55“ за постигане на 55% намаление на нетните емисии на парникови газове в Европейския съюз до 2030 г., засили предварително договорените цели за възобновяемия дял на енергията и енергийната ефективност, като същевременно насочи Европа по пътя към нисковъглеродни производствени процеси. Това пътуване изисква широко преструктуриране на нейните енергийни системи.
Европа е „старият континент“: голяма част от нейния сграден фонд предхожда амбициозните изисквания за енергийна ефективност. Сградите са отговорни за 40% от потреблението на енергия в ЕС и 36% от емисиите на парникови газове. Следователно подобряването на енергийната ефективност в сградите има ключова роля. Преобразуването на енергийни системи обаче ще изисква огромни инвестиции и ще доведе до много материална и трудоемка трансформация на застроената среда.
Нови работни места
Проучване на Eurofound за как „подготвени за 55“ ще се отрази на европейските пазари на труда до 2030 г. показва, че тези политики ще имат положително, макар и много скромно общо въздействие върху растежа на заетостта. В сравнение с прогнозата за обичайния бизнес и като се вземат предвид загубите на работни места, около 204 000 нетни допълнителни работни места ще бъдат създадени до 2030 г.
Според това изследване секторът, който ще доведе до по-голямата част от нарастването на заетостта, е строителството. Близо 40 на сто от предвидените допълнителни инвестиционни разходи ще отидат в този сектор и около две трети от тях за обновяване на жилищния фонд.
На общо ниво на ЕС, докато най-голям растеж на заетостта се предвижда в услугите, строителството се очаква да допринесе непропорционално за общия растеж на заетостта.
Този растеж ще бъде съсредоточен по-специално в работни места с ниско и средно заплащане, които са типични за сектора.
Необходим труд
Така че строителството е в основата на голяма част от енергийния преход – при изграждането на възобновяеми електроцентрали и свързаната с тях инфраструктура и в модернизиране на жилищния фонд в Европа, който е на повече от половин век. Ще бъде необходим труд за подобряване на изолацията на сградите и за преобразуване на системи за отопление и охлаждане, базирани на газ или петрол, към по-ефективни системи, базирани на термопомпени или фотоволтаични технологии, работещи на електричество. Ще е необходимо също така да се инсталира инфраструктура за електрическо зареждане, да се разработи нов капацитет за производство на електроенергия и да се разшири този на електрическата мрежа.
И все пак строителството така и не се възстанови от глобалната финансова криза: има 2.4 милиона по-малко работни места в строителството в ЕС през 2023 г., отколкото през 2008 г. С изключение на Унгария и Румъния, делът му в заетостта е намалял във всяка държава-членка на ЕС, като спадът е най-рязък в тези страни с предходни бумове.
Въпреки това недостигът на работна ръка е широко разпространен в строителството. Това очевидно не се дължи на липса на търсене, а по-скоро на застаряването и неподновяването на работната сила. Секторът се възстановява бавно от пандемията, но след премахването на ограниченията много бивши строителни работници вече са наети в други сектори, предлагайки им по-добри условия на труд.
Преквалификация
Възможно е също така да няма достатъчно работници със специфичните компетенции, изисквани от зеления преход — включително водопроводчици, отоплителни инженери и монтажници на термопомпи. Европейският център за развитие на професионалното обучение (Cedefop) оценява, че до 2030 г. секторът ще трябва да осигури обучение за допълнителни 3-4 милиона работници, за да постигане на целите на Европейския зелен пакт. Това ще бъде предизвикателство, предвид високия дял на заетостта в строителството в малки и дори микропредприятия.
Наборът от умения, да речем, инженер по системи с газово отопление обаче значително ще се припокрива с този на инженер по термопомпи въздух-вода. Може да отнеме само една седмица допълнително обучение, за да се придобият необходимите познания за оборудването и дизайна на неговата система. Финансовите стимули — много от които се подкрепят от финансиране от ЕС — са все по-достъпни за преквалификация и обучения от страна на работниците.
Скоро така или иначе ще има малка алтернатива. Битовото отопление с газ ще подлежи на ограничения и евентуално постепенно премахване чрез директивите на ЕС относно енергийните характеристики на сградите и енергийната ефективност.
Така че имаме целите и имаме стимулите. Всичко, от което се нуждаем сега, е достатъчно квалифицирани строителни работници, които да свършат работата, пише Social Europe.