Световната банка: Развитите икономики са изправени пред дългов проблем
Това се случва на фона на продължаващото повишение на лихвите от страна на централните банки, които се борят с високата инфлация
Развитите икономики по света са изправени пред дългов проблем и той идва в допълнение към други главоболия в световната икономика на фона на продължаващото повишение на лихвите от страна на централните банки, които се борят с високата инфлация. Това заяви президентът на Световната банка Дейвид Малпас, цитиран от CNBC.
Съотношенията дълг към БВП на развитите икономики са по-големи от когато и да било. Това означава, че икономиката трябва да работи много по-здраво само, за да изплаща средствата, които вече са взети назаем”, заяви Малпас.
От Световната банка наблягат на необходимостта от прозрачност при адресиране на проблема с повишаващия се дълг в условията на редица глобални икономически проблеми, в това число напрежението в банковия сектор и високата инфлация.
Миналия месец финансовата организация бе председател на кръгла маса за дълга във Вашингтон, на която призова за споделяне на информация с цел ускоряване на процеса по преструктуриране на дълга по света. В годишния си доклад, публикуван през декември, Световната банка посочи, че общият външен дълг на страните с ниски и средни доходи се е увеличил с 5.6% в номинално изражение до 9 трлн. долара.
От Международния институт по финанси (IIF) обявиха по-рано през годината, че номиналната стойност на глобалния дълг е намаляла в сравнение с нивата от 2020 г. и възлиза на под 300 трлн. долара през 2022 г.
“Едно от нещата, които трябва да направят развитите икономики, е да опитат да намерят възможно най-стабилна среда, така че икономическият растеж да се завърне. Безрисковата норма на възвръщаемост се покачи за развитите икономики, но кредитните спредове се разшириха и в развиващите се страни”, казва Малпас.
Безрисковата норма на възвращаемост е доходността, която даден инвеститор очаква да получи от инвестиция с нулев риск.
Инвеститорите винаги първо ще изберат най-сигурните икономики, така че средствата, които остават, може да се насочат към развиващите се икономики, а те просто не са достатъчни”, заяви Дейвид Малпас.
По думите му не толкова развитите икономики са изправени пред двоен удар от увеличените разходи по дълга и липсата на възможност за револвирането му. На въпрос относно плановете му след като напусне поста през юни тази година - което е по-рано от предвиденото през април 2024 г., когато изтича неговия мандат - Малпас заяви, че проучва различни възможности.