Събитието „Преход на възможностите – Стара Загора“ ще даде конкретни отговори
Присъстващите ще чуят конкретните ангажименти на институциите, които имат отговорност преходът да е справедлив
Румяна Грозева, АРИР:
Преходът е тук, възможностите са тук. Зеленият преход малко или много вече е започнал, колкото и в момента да се говори, че е безсмислица и т.н. Дори и в чисто личен план много голяма част от хората го правят, санирайки собствените си жилища – това е част от прехода като цяло.
Това коментира пред Economic.bg д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие – Стара Загора (АРИР) по повод събитието „Преход на възможностите“, което „Бранд Медия България“ организира съвместно с АРИР в Стара Загора на 29 февруари.
Кой, защо, как?
За събитието Агенцията е подготвила много ясни и конкретни обяснения – как ще се изпълняват Териториалните планове, за които „говорихме, карахме се, задрасквахме ги, хвърляхме ги, отричахме ги, чакахме ги“.
Много ясно ще кажем кое е първо, кое е второ, кое е трето, за кого е, в какъв период, за колко пари – хората трябва да чуят ангажиментите на институциите, които имат отговорност нещата да се случат“, допълни Грозева.
И понеже неминуемо става въпрос за работни места, за инвестиции в човешки капитал, а не само в ново оборудване, обхватът на панелистите е разширен и са поканени представители на Европейската комисия, които да говорят за уменията и това какво Комисията финансира в това отношение.
Ще говорим за конкретни неща, ще говорим за примери, за вече изпълнени успешно проекти по политиката на сближаване, или още кохезионната политика на ЕС, а Териториалните планове като концепция са част от тази политика и механизмът на изпълнение ще бъде сходен“, каза още тя.
Целта на събитието е не просто да се случи поредното говорене от страна на институциите, а да се чуе гласът на хората с опит, на бизнеса с опит.
Информацията, която ще се чуе, е реална и жива. Който иска да сподели опит, да бъде наистина „в час“, тоест да не изостава, е добре да дойде и да чуе, да попита, дори ако иска да изрази несъгласие или притеснение, или каквото си прецени“.
Накрая събитието „Преход на възможностите“ ще завърши с едно от най-важните практически неща – работилницата за проекти.
Това е черешката на торатата от практическа гледна точка – нашата идея е да бъдем практически ориентирани, с много ясни обяснения към хората – как, какво, кога, кой, защо?“.
Според експерта хората все още се затрудняват да намерят информация къде, какво, как се финансира, откъде да започнат и така нататък.
Възможности има
Преходът е тук и възможностите ги има. „Разбира се, има и спекулации, включително на едно от-големите събития съвсем умишлено беше предаден апелът към всички – със сравнението какво се е случило с АЕЦ „Козлодуй“ и с АЕЦ „Белене“ и т.н.“
По думите ѝ недалновидни политически решения винаги са плашещи и най-големите икономики не са застраховани от тях.
Ако трябва да се върнем към примерите, където държавата задлъжня наистина много, ако трябва да се върнем към един преход, който започна 90-та година с не особено голяма подготовка, в момента имаме огромната разлика, че това е световно движение, световна тенденция“.
Грозева поясни, че в случая не говорим за една част държави, концентрирани в централната и източната част на Европа, които тепърва търсят преориентиране, нови политически доктрини, нов вид икономически отношения.
„Тук говорим за една много ясно осъзната цел на световно ниво, при водещите икономики. В никакъв случай нито България, нито регионите ѝ са сами в този преход“.
„Имаме финансиране, осигурено не само от публични институции, не само от безвъзмездна помощ или банкови заеми. Имаме голямо финансиране от страна на частния сектор. Бизнесът реално този зелен преход го прави от няколко години, изграждайки собствени фотоволтаични централи, ставайки независим от високите цени на енергията на борсовия сегмент “Ден напред“, тоест нещата вече се случват“, казва Грозева.
Възможностите вече са много, въпросът е ще се отърсим ли от това „джафкане“ на изключително махленско ниво или ще яхнем вълната и ще бъдем сред водещите региони и държави, които напредват с технологиите, а не които ги следват – това е огромната разлика.“
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.