Съд разпореди ликвидацията на китайския имотен гигант Evergrande
Компанията е образец за кризата с недвижимите имоти, като е част от най-голямата строителна група в света
Съд в Хонконг разпореди ликвидацията на затъналия в дългове китайски имотен гигант Evergrande. Съдия Линда Чан казва, че драмата е продължила достатъчно, а проблемният предприемач многократно не успя да излезе с план за преструктуриране на дълговете си, съобщава BBC. Фирмата е образец на кризата с недвижимите имоти в Китай с дългове от над 300 милиарда долара
Не е ясно до каква степен решението за Хонконг ще има влияние в континентален Китай. Имотният гигант, който беше в лоша ситуация с кредиторите си през последните две години, подаде молба за още три месеца свобода на действие в петък. Но съдия Чан я отхвърли с мотиви, че предложението не е мотивирано добре. Вместо това тя нареди започването на процеса за разпускане на Evergrande, като назначи ликвидатори в Alvarez & Marsal Asia, които да го наблюдават.
Ликвидаторите заявиха, че намерението им е да „постигнат решение, което свежда до минимум по-нататъшните смущения за всички заинтересовани страни“.
Наш приоритет е да запазим възможно най-голяма част от бизнеса, да го преструктурираме или да продължим да функционира“, каза Тифани Уонг, един от управляващите директори.
Забавената криза в Evergrande разтърси инвестиционната общност, като нейното потенциално въздействие се сравнява с колапса на Lehman Brothers в началото на финансовата криза.
Имотният сектор в Китай остава крехък, тъй като инвеститорите чакат да видят какъв ще бъде подходът на Пекин към решението на съда. То вероятно ще изпрати допълнителни вълни на финансовите пазари в Китай в момент, когато властите се опитват да ограничат разпродажбата на фондовия пазар.
Акциите на Evergrande паднаха с повече от 20% в Хонконг след съобщението, преди търговията да бъде спряна.
Ликвидаторите ще разгледат цялостното финансово състояние на Evergrande и ще идентифицират потенциални стратегии за преструктуриране. Това може да включва изземване и продажба на активи, така че постъпленията да могат да се използват за изплащане на неизплатени дългове.
Пекин обаче може да не е склонен да види спиране на работата по строителството на имоти в Китай, където много обикновени бъдещи собственици на жилища чакат апартаменти, за които вече са платили.
Evergrande символизира въртележката на бума и срива на недвижимата собственост в Китай, взимайки големи заеми, за да финансира изграждането на гори от кули, предназначени за настаняване на милиони мигранти, движещи се от селските райони към градовете. Той изпадна в затруднение и просрочи дълговете си през декември 2021 г.
Председателят на Evergrande, Ка Ян, попадна в заглавията на вестниците заради охолния си начин на живот, преди миналата година да бъде обявено, че е разследван за предполагаеми престъпления.
Собствениците чакат жилища
Обикновените китайски купувачи на имоти имат ограничени възможности да поискат обезщетение, но много от тях се обърнаха към социалните медии, за да изразят разочарованието си от предприемачи като Evergrande.
Големи инвеститори се обърнаха към съдилищата, включително в Хонг Конг, където акциите на Evergrande са регистрирани. Делото, което доведе до решението от понеделник, беше заведено през юни 2022 г. от базираната в Хонг Конг Top Shine Global, която заяви, че Evergrande не е спазила споразумението за обратно изкупуване на акции.
Изпълнителният директор на Evergrande Шон Сиу описа решението за назначаване на ликвидатори като „жалко“, но каза пред китайските медии, че компанията ще гарантира изпълнението на проектите за жилищно строителство.
Развръзката вероятно ще отнеме известно време и междувременно се очаква строителството да продължи. Повечето от активите на Evergrande – 90% според решението на съдия Чан – са в континентален Китай и въпреки лозунга „една държава, две системи“, има трудни юрисдикционни въпроси.
Преди решението от понеделник Върховният съд на Китай и Министерството на правосъдието на Хонконг подписаха споразумение за взаимно признаване и изпълнение на граждански и търговски съдебни решения между континентален Китай и Хонконг. Но експертите все още не са сигурни дали това споразумение ще окаже влияние върху заповедта за ликвидация на Evergrande.
Дерек Лай, глобален лидер по несъстоятелност в фирмата за професионални услуги Deloitte, каза, че ликвидаторът ще трябва да „следва законите на континентален Китай“, което може да затрудни поемането на пълен контрол върху операциите на Evergrande там.
Пекин може да иска да види завършени проекти за строителство на континента, за да отговори на очакванията на китайските купувачи и инвеститори. Чуждите кредитори едва ли ще получат парите си преди кредиторите от континента.
Въпреки това, дори ако заповедите на съдия Чан не бъдат изпълнени в Китай, решението изпраща силно послание и дава представа за това с какво могат да се сблъскат други предприемачи и кредитори. Тя ръководи не само случая на Evergrande, но и други разработчици в неизпълнение на задълженията си като Sunac China, Jiayuan и Kaisa.
Миналия май тя също нареди ликвидацията на Jiayuan, след като адвокатите на компанията не успяха да обяснят защо им трябва повече време, за да изгладят предложението си за преструктуриране на дълга.